Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İkinci Dalga Endişesi Stok Artışını Gölgede Bırakarak Petroldeki Kayıpları Hızlandırdı

FED’in ekonomiye dair uyarıları, ABD ham petrol stoklarının artması ve en önemlisi koronavirüste ikinci dalga başlayacağı korkusu, petrolün Nisan sonundan bu yana ilk kez haftalık bazda kayıp vermesine sebep oldu.
İkinci Dalga Endişesi Stok Artışını Gölgede Bırakarak Petroldeki Kayıpları Hızlandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hafta sonu Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının üretim kesintisini bir ay daha uzatma kararıyla yükselen petrol fiyatları şu an söz konusu gelişme sonrası aldığı kazancının fazlasını vermiş durumda. Pazartesi günü Suudi Arabistan gönüllü olarak yaptığı ek kesintiyi bu ay sonunda bitireceğini söyledi.

Bu açıklama sonrasında fiyatlarda kademeli bir düşüş başladı. Hemen ardından ABD ham petrol stoklarının düşüş beklenmesine karşın arttığı bilgisi geldi. Çarşamba günü akşam ise Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, ülke ekonomisinin toparlanmasının önünde uzun bir yol olduğunu ve orta vadede risklerin devam ettiğini söyledi.

Tüm bu gelişmeler petrol fiyatlarını baskılarken geçtiğimiz günlerde 43 dolara kadar çıkan Brent petrol 37’ye, ABD türü ham petrol ise 34 dolara kadar geriledi. Ancak bütün bu saydıklarımızın yanında koronavirüste ikinci dalga endişesi de fiyatların düşmesine sebep olan belirgin bir faktör olarak öne çıktı.

Ağustos vadeli Brent petrol, ICE Futures Europe piyasasında önceki seansta %8’e yakın düşüş gösterdi.
Brent Petrol 37 Dolara Geriledi
Kaynak: Investing

TSİ 09:21’de %2,50 ekside 37,58 dolardan işlem gören Brent petrolün varili, seans saatleri içinde en düşük seviye yakın seyrediyor. 22 Nisan’da 16,95 dolara kadar gerileyen Brent  petrolün varili o tarihten bugüne kadar kademeli bir yükseliş gösterdi. Kısa süreli dalgalanmalar olsa da genel olarak yukarı yönlü bir eğilim hakim oldu.

OPEC ve koalisyonunun günlük 9.7 milyon varillik arz kesintisi kararını Temmuz ayının sonuna kadar devam ettireceğini söylemesinin ardından yaklaşık üç aydır ilk kez 43 doların üstüne çıkmıştı.

Fakat ABD ham petrol stoklarının artması ve FED başkanının ekonomiye dair karamsar açıklamaları fiyatların yeniden düşüşe geçmesine sebep oldu. Böylelikle Nisan ayının sonundan bu yana ilk kez bir haftayı kayıpla tamamlamayı hazırlanıyor.

Brent Petrol Yükselişini Sonlandırdı
Kaynak: Enerji Enformasyon İdaresi

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre ham petrol stokları geçen hafta 5,7 milyon varil arttı. Oysaki piyasanın beklentisi 1,7 milyon varil düşüş olması yönündeydi. Haziran 2020 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu’nda günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl 11,6 milyon varil olması tahmin edildi.

EIA raporunda, Brent petrolün 1987 yılının Mayıs ayından bu yana en büyük aylık artışı gerçekleştirdiği, bunda beklenenden daha güçlü olan tüketimin etkisi olduğu ifade edildi.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 34,49 dolara kadar indi.
Ham Petrol 34 Dolara Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen hafta 40 doların üzerine çıkan ham petrolün varili yukarıda bahsettiğimiz sebeplerin etkisiyle haftanın son işlem gününde %8’den fazla kayıp verdi. Şu dakikalarda %2,72 ekside 35,35 dolardan işlem görüyor. Fiyatlarda her ne kadar arz kesintisi ve normalleşmenin iyimserliği etkili olsa da uzmanlar toparlanmanın düzensiz ve istikrarsız olacağını düşünüyor.

Barclays Plc analistleri piyasanın talepte en hızlı toparlanmayı, arzda ise en keskin düşüşü görmüş olduğunu söyledi. Bir yandan da ikinci dalga endişesi piyasalarda negatif etki yaratıyor. Güncel rakamlara göre dünya genelinde Covid-19 vaka sayısı 7 milyonu aştı. Toplam can kaybı 423 binin üzerinde.

Dünya Geneli Coronavirüs Vakaları
Kaynak: Worldometers

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ikinci dalga gelse bile ekonomiyi bir kez daha kapatmayacaklarını söyledi. Üstelik bunu Amerika’daki vakaların 2 milyonu aşmasına ve bazı eyaletlerde artış olmasına rağmen söyledi.

Son 30 gün içinde %40,36 artış gösteren ham petrol için 36,10 ve 37,15 bölgesinin kritik seviyeler olduğu belirtiliyor. GCM Forex analistleri sabah notunda; “50 periyotluk Envelopes’un desteklediği 36,10 – 37,15 bölgesi ve altında kaldığı müddetçe düşüş beklentisi ön planda olabilir.” ifadesine yer verdi.

ABD Ham Petrol Stokları
Kaynak: Enerji Enformasyon İdaresi

Olası düşüşlerde 34,60 – 33,00 seviyeleri, olası yükselişlerde ise 36,10 – 37,15 seviyeleri gündeme gelebilir. İkinci dalga endişesinin piyasada satışları tetiklediğini belirten İntegral Yatırım analistleri, bunun aynı zamanda petrol arzının yeniden azaltacağına dair beklentileri de tetiklediğini ifade etti.

Bugün piyasanın radarında açıklanacak olan ABD petrol sondaj kule sayıları bulunacak. 34,75 noktasının kırılması halinde satışların hızlanması ve 32 dolara kadar inmesi muhtemel seçenekler arasında değerlendiriliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu