Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2. Çeyrekteki Toparlanma Hindistan’ın Görünümünü Aydınlattı

Mali yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin üzerinde performans gösteren Hindistan için tüm yıl tahminleri artırılmaya başladı. Detaylar aşağıda;
2. Çeyrekteki Toparlanma Hindistan’ın Görünümünü Aydınlattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan GSYİH’si bir önceki çeyrekteki yüzde 23,9’luk rekor düşüşten toparlanarak Temmuz-Eylül döneminde yüzde 7,5 daraldı. Bu, kayıtlardaki ilk resesyona işaret etse de düşüş, piyasa beklentilerini hafifçe aştı.

Ve tahminciler, ikinci çeyrek için beklenenden daha iyi rakamların ardından mevcut mali yılın GSYİH büyümesine yönelik tahminlerini yukarı doğru revize etmeye başladılar. Geçen aya kadar, IMF gibi uluslararası kuruluşlar ekonominin %10 küçülmesini beklerken şimdi yüzde 6 ila yüzde 8 aralığında tahminlerde artış görüldü.

Nomura 2021 mali yılı için GSYİH düşüş tahminini yüzde 10,8’den yüzde 8,2’ye yükseltti. The Times of India’nın haberine göre derecelendirme kuruluşlarının birçoğu hafta sonunda GSYİH tahminlerini artırdı.

ICICI Securities bir raporunda, Eylül çeyreği çıktısının tüm yıl GSYİH için fikir birliği tahminlerinde keskin yükseltmeleri tetiklemesinin muhtemel olduğunu belirtti.
Hindistan Eylül Çeyreği GSYİH
Kaynak: NSO

RBI’nın da buna dahil olduğunu belirten rapor; “RBI, Ekim-Aralık döneminde bile yüzde 5,6’lık keskin bir daralma öngörmüştü ve cari çeyrekteki yüksek frekanslı verilere dayalı olarak bu tahmin için makul ölçüde güçlü bir yükseltmenin olması muhtemeldir” dedi. SBI Baş Ekonomisti Soumya Kanti Ghosh ise toparlanmanın itici güçlerinden birinin üretimdeki büyüme olduğunu belirterek şöyle dedi:

“İkinci çeyrek GSYİH okuması şunu gösteriyor; çıktı açığı talep enflasyonu için endişe yaratacağı noktaya kadar düzeltilmedi. Ayrıca artan üretime rağmen tarım ürünlerindeki enflasyonist baskı, politika seçeneğini daha da sınırladı. Seçenek, malların hareketliliğini kolaylaştırmaya doğru ilerlemeli ve inşaat ve altyapı sektörüne büyük bir itici güç sağlamalıdır. İş yapma kolaylığı ve özel sektör katılımını artırmaya daha fazla odaklanılmalı.”

Care Ratings Baş Ekonomisti Madan Sabnavis’e göre ise ikinci çeyrekteki kazanç üretim, elektrik ve tarım sektörlerinden güç aldı. Temas yoğun hizmet sektörlerinin hem yıllık hem de üç aylık bazda büyüme oranlarında daralma kaydetmeye devam ettiğini vurgulayan Sabnavis, Hindistan’ın GSYİH rakamlarını bildiren diğer ülkeleri takip ettiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Büyüklük olarak, ülke ekonomisi Aralık 2017 seviyesine geriledi. Ayrıca Hindistan, Temmuz-Eylül 2020 döneminde iyileşme açısından diğer büyük ekonomileri takip ediyor. Ancak buradaki büyüme İspanya’dan (yüzde eksş 8,7) ve Birleşik Krallık’tan (yüzde eksi 9,6) daha yüksek oldu.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu