Yatırım yapmaya başla!

İkinci Çeyrek Büyüme Oranı Hayal Kırıklığı Yaşattı!

Türkiye ekonomisinin 2017 yılının ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamları açıklandı. %5,1 olarak gelen büyüme oranı piyasa beklentisinin altında kaldı.
İkinci Çeyrek Büyüme Oranı Hayal Kırıklığı Yaşattı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ve Haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) açıkladı. Buna göre Türkiye, ikinci çeyrekte %5,1 büyüme kaydederek, %5,3 olan beklentinin altında kalmış oldu.

Açıklanan veriler piyasaların ve ekonomistlerin beklentilerinin altında kaldı. Birinci çeyrekte tahminleri aşan büyüme verileri, önümüzdeki dönemler için de tahminlerin yükselmesini sağlamıştı. Birçok yetkili Türkiye’nin ekonomik büyüme performansının artarak devam ettiğini söylerken, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da olduğu birçok isim, ikinci çeyrekte %7 oranında büyüme beklediğini dile getirmişti.

Üretim yöntemiyle gayri safi yurt içi hasıla tahmini %16,3 artarak, 734 milyar 211 milyon lira oldu.

2017 yılının ikinci çeyreğinde işgücü ödemelerinde %10,8 oranında artış meydana gelirken, geçen yılın aynı dönemine göre zincirlenmiş hacim değeri olarak; tarım sektörü %4,7, sanayi sektörü %6,3 ve inşaat sektörü %6,8 arttı. Ticaret, konaklama, ulaşım ve yiyecek hizmeti faaliyetlerini kapsayan hizmetler sektörünün toplam katma değeri ise %5,7 oranında artış kaydetti.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2016 yılının aynı dönemine göre %6,5 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, yılın ilk çeyreğine göre %2,1 arttı.

HHKOK’ların toplam nihai tüketim harcamaları %3,2 oranında artış gösterirken, devletin nihai tüketim harcamaları %4,3 oranında azaldı.

Hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %3,2 artış kaydetti. Gayrisafi sabit sermaye oluşumu %9,5 oranında artarken, devletin nihai tüketim harcamalarında azalma oldu.

Mal ve hizmet ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre %10,5, ithalatta ise %2,3 artış meydana geldi.

Açıklanan verilere göre yılın ikinci çeyreğinde işgücü ödemelerinde %10,8 artış gerçekleşti. İşgücü ödemelerinin gayrisafi katma değer içindeki payı geçen sene %38,1’di. Bu oran sabah saatlerinde açıklanan verilerde %36,2 olarak bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum