Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay İkinci 100 Günlük Eylem Planı’na Dair İpuçları Verdi

Tüm projelerinin hazır olduğu ve daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilecek İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nın hangi konuları kapsayacağı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından paylaşıldı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay İkinci 100 Günlük Eylem Planı’na Dair İpuçları Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi sonrasında yaptığı basın toplantısında İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nın hazır olduğunu, çalışmaları Fuat Oktay’ın koordine ettiğini ve gerekli hazırlıklar bittikten sonra ilan edileceğini söyledi.

Türkiye’nin kısa süre önce yaşadığı ve alınan önlemler sayesinde atlatılan kur atağıyla birlikte krizin fırsata çevrildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yeni 100 Günlük Eylem Planı hakkında birtakım detaylar paylaştı. Birinci 100 Günlük Eylem Planı ile 5 yıllık planın tamamlanmış olduğunu söyleyen Oktay, ikincisinin de tamamlandığını, projelerin hazır olduğunu ve tamamen bittiğinde Cumhurbaşkanımızın ilan edeceğini belirtti.

Katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretiminin artık bir kalkınma modeli olduğu belirtildi.

Savunma Sanayi Fonu ve Savunma Sanayi Başkanlığı’nın getirdiği kolaylıklar sayesinde kamu-özel sektör işbirliğinin ivme kazandığını söyleyen Oktay, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretiminin artık bir kalkınma modeli olduğunu, savunma sanayinde 18 – 20 dolarlık ihracatların hedeflendiğini dile getirdi.

Hürkuş, ATAK, İHA ve SİHA’lar gibi yapılarda motorların geliştirildiğini, yeni çalışılan genel maksat helikopterlerinin olduğunu ve bu alanda da ivme kazanıldığını belirtti. Savunma sanayisinde kazanılan teknolojik yetenek ve birikimin sivil alana transferini amaçladıklarını söyleyen Oktay, burada elde edilen tecrübelerle sağlıkta da ilerlemeyi hedeflediklerini dile getirdi.

İlaç sektörünün cari açığın yükselmesine neden olan önemli alanlardan biri olduğundan, bu noktaya odaklandıklarını söyledi.

Sağlık sektöründe MR gibi çoğu ithal olan cihazların üretimi için bir hamle yapılması gerektiğini ifade eden Oktay, sağlıkta yeni finansman modeline ilişkin çalışmaları olduğunu anlattı. Otomotiv alanında da bazı düzenlemeler getirileceğini haberini veren Oktay, özellikle otonom teknolojilerde transfer edilecek deneyimlerimiz olduğunu, savunma sanayinde her ne kadar ivme kazanılsa da yeterince başarı sağlanamadığını ve daha ileri gitmemiz gerektiğini bildirdi.

İhracat arttığında ithalatın da aynı düzeyde arttığını, bu nedenle cari açıkla ilgili sorunun yapısal olduğunu dile getirdi.

Ara mamulle ilgili ciddi sıkıntılarımız olduğunu anlatan Oktay, bu işin sadece montajla bitmediğini, yerlileştirme ve millileştirme gibi konuları artırarak cari açık sorununu yok edebileceğimizi sözlerine ekledi. Ara mamuller ve dışa bağımlı olmadığımız nihai ürünlerde bu bağımlılığı azaltmamız gerektiğini ifade etti.

Türkiye’yi enerji üssüne dönüştürme konusunda katkı sağlamamız gerektiğini, ikinci planın üretim ve hizmet odaklı olduğunu, vatandaşın alacağı hizmetleri ve hayatını kolaylaştıracak projelerin olduğunu belirtti. Devletin vatandaşa, kamunun kendisine ve özel sektöre verdiği hizmetlerin tamamlanmış olacağını, dijital dönüşüm ofisi ile insanların işini hallederken 50 kapıya gitmesine gerek kalmamasının hedeflendiğini sözleri ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum