Yatırım yapmaya başla!

İki Günlük Yükselişle Kur 5,40 Liraya, Ons Altın 1240 Dolara Yaklaştı

Altın fiyatlarında gözlenen iki günlük yükseliş eğilimi bir aydan daha uzun sürenin en yüksek seviyesine işaret etti. 1240 doları kaydeden altın ons fiyatıyla ilgili detaylar şu şekilde;
İki Günlük Yükselişle Kur 5,40 Liraya, Ons Altın 1240 Dolara Yaklaştı

Altın ons fiyatında Aralık ayının ilk işlem gününden itibaren yükseliş eğilimi hakimiyet gösterdi. Doların küresel arenada güç kaybetmesi, G-20 sonrasında düzelmesi beklenirken daha da belirsizleşen piyasa ortamı ve risklerdeki artış, altın fiyatlarını destekledi. Dolar kuru ise dün başlattığı yükselişini 5,35 liranın üzerine taşıdı.

Ons altın fiyatı bugün ikinci kere 1240 doların üzerini kaydederek bir aydan daha uzun sürenin en yüksek seviyesini gördü.

Altın Onsu 1240 Dolar ÜstündeAltın ons fiyatı 26 Ekim tarihinde 1243 doları kısa süreliğini kaydetmiş ve ardından gerilemeye başlamıştı. Aralık ayının ilk işlem gününden beri yükselişini koruyan ons altın, bugün yeniden 1240 doların üzerini kaydetti. Altındaki değer kazanımları, FED’in şahin olan tutumunu güvercine çevirmesinden kaynaklanıyor.

TSİ 13:00 sularında 1241,30 doları kaydeden ons altın, akşam saatlerinde yeniden bu seviyelerden işlem görmeye başladı. Şu dakikalarda yüzde 0,84 oranında artıda 1241,41 dolardan alıcı buluyor.

Dolar kuru ise dün başlattığı hızlı yükseliş eğilimini 5,38 liranın üzerine taşıdı ve iki günde 5,14 – 5,40 bandında yükseldi.

Dolar 5,40 Liranın ÜzerindeDolar kurunda düşük seviyeler görülürken, enflasyon rakamlarının açıklanması ile 5,14 lira seviyelerine inildi. Ardından küresel piyasalarda yaşanan petrol yükselişi ile Türk lirası değer kaybetmeye başladı. Bu durumla birlikte yükselişe geçen dolar kuru, 5,1490 liradan 5,25 liranın üzerine çıktı. Kapanışı ise 5,2522 liradan yaptıktan sonra bugün hızlı yükselişini devam ettirdi.

Dolar bugüne 5,25 liranın üzerinden başladıktan sonra bir miktar yatay seyretti. Ardından TSİ 10:00 itibarıyla yönünü yukarı çevirdi ve sürekli yükseliş kaydederek 5,40 liranın hemen altından işlem görmeye başladı. TSİ 17:00 sularında yüzde 2,82 oranında yükselişle 5,4020 liradan satıldı.

Altın ve dolardaki çıkışa paralel olarak Euro ile diğer döviz kurlarında da yükseliş eğilimi hız kazanmaya başladı.

Euro 6,15 LiradaEuro kuru yeniden 6 liranın üzerine tırmanırken, yüzde 3’ü aşan yükselişle 6,15 liranın üzerinden alıcı buluyor. Sterlin kuru ise yüzde 2,84 oranında yükselişle 6,9010 liradan işlem görüyor. Diğer bütün dövizler Türk lirası karşısında değer kazanırken, gelişmekte olan para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi olarak sıralanıyor.

Türk lirasındaki değer kaybının, TCMB’nin 13 Aralık tarihinde yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirimine gideceği yönünde söylentilerin yayılmasıyla gerçekleşti. Kasım ayı enflasyon rakamlarının beklenenden daha hızlı bir düzelmeye işaret etmesiyle birlikte TL’nin değer kazanması beklenirken, küresel arenadan gelen haberlere ek olarak yurt içinden gelen söylentiler, hızlı bir düşüş yaşamasına neden oldu. Türk lirası bu değer kaybıyla birlikte 20 Kasım’dan sonra elde ettiği kazançları geri vermiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum