Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İki Dev Şirket Anlaştı: Sektörün Oyun Kuralları Değişiyor!

Eutelsat ve OneWeb Avrupa’nın en büyük uydu şirketi olma yolundaki ilk adımı attı. Detaylar haberde;
İki Dev Şirket Anlaştı: Sektörün Oyun Kuralları Değişiyor!
HABER GİRİŞ

Geçen günlerde Fransız uydu şirketi Eutelsat Communications SA, İngiliz iletişim Şirketi OneWeb Ltd ile hisselerini bileştirmeye hazırlandıklarını duyurmuştu. İki dev şirket bugün anlaşmayı imzaladı. İki şirketin birleşmesi, Elon Musk’ın SpaceX  şirketine rakip olma yolunda önemli bir hamle olarak görüldü.

Eutelsat ve OneWeb tamamı hisse karşılığı olarak yapılan anlaşmada İngiliz uydu operatörünün hisselerine 3,4 milyar dolar değer biçildi.

Anlaşma sonrasında OneWeb hissedarlarının Eutelsat’ın hisselerinin yüzde 50’sine sahip olacağını açıkladı.

Şirketler ve hükümetler son zamanlarda düşük yörünge uyduları aracılığıyla hızlı internet sağlamak için rekabet yarışı içindeydi. Sağlanan bu anlaşma ise rekabetin bir sonucu olarak değerlendirildi.

Anlaşma ile hem İngiltere hem de Fransız devletlerinin iki şirkette karşılıklı olarak hisse sahibi olduğu söyleniyor. İngiltere’nin özel yetkili hisseye sahip olmaya devam edeceği belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

Birleşme sonucu ortaya çıkacak şirket, 2022-2023 mali yılı için 1,2 milyar euro gelir ve 0,7 milyar euro FAVÖK’e sahip olacak.

Tek Dünya Lideri Yaratacağız

Eutelsat, OneWeb ile iş birliğini bir adım öteye taşıyarak iki şirketi birleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Bağlantı tamamlayıcı LEO ve GEO faaliyetleri ile tek dünya lideri yaratacaklarını ve bu adımın tüm sektörün oyun kurallarını değiştireceğini vurguladı.

Şirketin CEO’su Eva Berneke, konuyla ilgili açıklama yaptı.  OneWeb’e yapılan ilk yatırım iletişim sektöründe büyümenin geleceğinin GEO ve LEO sistemlerinin birleşimiyle gerçekleşeceğine güçlü bir inançları olduğunu belirtti. Ve bunun sonunda gerçekleştiğini söyledi.

Hissedarlarımız İçin Önemli Değerler Katmaya Devam Edeceğiz

OneWeb CEO’su Neil Masterson şu ifadeleri kullandı;

“Bu kombinasyon, geniş ölçekte yaşamları değiştirecek ve hissedarlarımız için önemli değer yaratmaya devam edeceğiz. Hızlı büyüyen, iyi finanse edilen bir şirket yaratacak ve sağlama misyonumuzu hızlandıracak.”

Firmanın birleşme sonrasında kendi markasını taşımaya devam edeceği ve aynı zamanda grubun düşük yörüngeli uydu işlerini yürüteceği belirtiliyor.

İngiliz hükümeti konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  bir dizi ulusal güvenlik hakkına sahip olmak ve OneWeb’in İngitere’deki operasyonlarında iç pazardan tedarik sağlanması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.