Yatırım yapmaya başla!

İki Büyük Banka, FED’in 2016 Eylül’de Faiz Artıracağını Söylüyor!

İki Büyük Banka, FED’in 2016 Eylül’de Faiz Artıracağını Söylüyor!

ABD Merkez Bankası’nın (FED) Eylül ayı toplantısı bugün başladı. Piyasaların dikkatle takip ettiği toplantı, yarın TSİ 21.00’da sonuçlanacak. Toplantı öncesi FED ile tahvil işlemleri yapma yetkisine sahip olan 21 kuruluş, faiz artırımının bu ay gerçekleşmeyeceğini savunuyorlar. Ancak 2 kuruluş; FED’in Çarşamba günü büyük bir sürpriz yapacağını ve piyasaları şaşırtarak, faiz artırım kararı alacağını dile getirdiler. Bu kuruluşlar ise Barclays Plc. ve BNP Paribas SA.

Traderlar ise FED’in beklenenden çok daha uzun süre hareketsiz kaldığını belirterek, FED yetkililerinin faiz artırımı niyetlerinin bulunmadığını savunuyorlar. Dünyaca ünlü iki bankanın ekonomistleri bugün kamuoyuna, FED’in merakla beklenen ve yarın sonuçlanacak olan Eylül toplantısıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundular. İki ekonomistin açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“FED, işe almaların gücünden destek bulabilir”

BNP’nin New York ofisinden kıdemli ABD ekonomisti Laura Rosner, yarın sonuçlanacak olan FED toplantısıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Rosner yaptığı açıklamada; FED’in faiz artırımı için mükemmel bir zamanın olmayacağını ve her zaman bazı belirsizliklerin görülebileceğini söyledi. Son dokuz aya bakıldığında FED’in faiz kararını geciktirmesindeki en önemli nedenin şoklar olduğunu belirten Rosner, işe alımların güçlü olmaya devam ettiğini ve FED’in bundan destek bularak faiz artırımına gidebileceğini ifade etti.

“FED yetkililerinin söylemlerini dikkate alarak faiz öngörüsünde bulunduk”

Barclays Kıdemli ABD Ekonomisti Rob Martin ise FED’in Eylül ayı toplantısıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede; kendilerinin çılgın bir görüşe sahip olmadıklarını ve ilk kez diğer 21 kuruluştan farklı bir yönde öngörüde bulunduklarını söyledi. Martin, geçen yılın Aralık ayından bu yana ilk kez bu toplantıda faiz artırımı beklediklerini dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Martin, FED yetkililerinin açıklamalarını dikkate aldıklarını ve böylelikle Eylül ayı için faiz öngörüsünde bulunduklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum