Yatırım yapmaya başla!

IHS Markit Analistinin 2019 için Petrol Fiyatlaması 60-70 Dolar Bandında!

IHS Markit analisti Welch, petrole ilişkin yürüttüğü tahminlerinde bu yıl varil başına 60-70 dolar arasında fiyatlama olacağını söyledi.
IHS Markit Analistinin 2019 için Petrol Fiyatlaması 60-70 Dolar Bandında!

Hürmüz Boğazı’nda devam eden İngiltere-İran gerilimleriyle birlikte petrol fiyatları kısa süre önce 2019’un ikinci aylı kaybına yönelmişti. Bu gelişmeyle ham petrolün varili 55 dolara kadar düşerken, yeniden başlayan ABD-Çin görüşmeleri de petrol fiyatları üzerinde bir etki yarattı.

Bu sabah ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e ek vergi uygulayacağını duyurmasıyla yeniden kızışan ticaret savaşı ortamı, petrol fiyatlarında önce sert bir düşüşe ardından da yeniden yükselişe neden olmuştu. Ayrıca fiyatlar 4 yıldan uzun bir sürenin en sert düşüşünü gerçekleştirmişti.

IHS Markit Petrol Analisti Spencer Welch, bu yıla ilişkin fiyat beklentilerini paylaşırken petrolün varil başına 60-70 dolar aralığında seyir izleyeceğini düşündüğünü açıkladı.

Welch Petrolün Varil Başına 60-70 Dolar Arasında Seyir İzleyeceğini DüşünüyorWelch, petrol fiyatlarındaki dünkü sert düşüşün gerekçesi olarak ABD ile Çin ticaret savaşında yeni tarifeler gelebileceğine dair korkuları gösterdi. Bununla birlikte fiyatların Ocak ayından bu yana 60-70 dolar seviyelerinde dengeli bir seyir sürdüğünü belirtti.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Zayıflayan küresel ekonomiye dikkat çeken analist, bunun petrol fiyatlarının aşağı yönlü seyrine sebep olduğunu sözlerine ekledi. Fiyatların biraz yükseleceğini öngören Welch, varil başına petrolü 60-65 dolar arasında fiyatladı. Gelecek dönemler için tahminlerini de paylaşan Welch, petrolde talebin şu sıralar yüksek olduğunu, OPEC ile ortaklarının üretim kısıntısını sürdürdüğünü hatırlattı.

Tüm bu etkilerle petrol piyasasının sıkılaşacağını bildiren Welch, varil başına 60-70 dolar seviyelerinde hareketlenme olacağını yineledi.

Petrol Piyasasının Sıkılaşacağı BelirtildiAnalist ayrıca Hürmüz Boğazı’ndaki İran gerilimine de değinerek bunun fiyatlarda yukarı yönlü bir baskı yarattığını aktardı. Bu konudan endişe duyduğunu söylerken, yaşanan gerilimlerin ılımlı fiyat artışlarını beraberinde getirebileceğinin haberini verdi.

ABD tipi ham petrolün varil başına fiyatı da dün %7.9 düşerek 53.95 dolara kadar gerilemişti. Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 1.13 dolar ya da %2.1 yükseldi. Ekim vadeli Brent petrolü ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 1.58 dolar yükseldi ve varil başı fiyatı 62.08 dolar oldu. Bu hafta fiyatlarda %2.3 düşüş gözlemlendi.

Brent petrolünde ise durum varil başına %6’nın üzerinde değer kaybıyla 60.67 dolar seviyelerinde. Tüm bunlarla birlikte geçtiğimiz ay petrol, küresel talepteki yavaşlama ve Orta Doğu’dan petrol akışının aksayabileceği endişeleriyle kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalanmıştı. Böylelikle 1991 yılından bu yana en küçük aylık hareketini kaydetti.

Ayrıca Temmuz ayında OPEC üretimi son 5 yılın en düşük seviyesini görmüş ve buna karşın ABD’nin İran üzerindeki yaptırımları ülke ihracatının daralmasına sebep olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum