Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracatta Tüm Zamanların En Yüksek Mart Ayı Rakamına Ulaşıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Mart ayına ilişkin dış ticaret verilerini açıkladı. Detaylar haberde....
İhracatta Tüm Zamanların En Yüksek Mart Ayı Rakamına Ulaşıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı tarafından her ay açıklanan dış ticaret bülteni için Mart verileri açıklandı. Açıklama Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yapıldı. Bakan Muş, Mart ayında ihracatın yüzde 19,8 artışa 22,7 milyar dolara ulaştığını, ithalatın ise yüzde 31 artış ile 30,9 milyar ulaştığını kaydetti.

İthalattaki artış nedeniyle dış ticaret açığı ise yüzde 76’lık yükseliş ile 8,2 milyar dolara ulaştı. Ticaret Bakanı Muş, son ihracat rakamlarının, tüm zamanların en yüksek Mart ayı performansı olduğunu belirtti.

Bakanlığın hazırladığı rapora göre 2022 yılı Ocak-Mart döneminde ihracat yüzde 20,8 oranında artışla 60 milyar 288 milyon dolar, ithalat ise yüzde 42,1 oranında artışla 86 milyar 681 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Aylara göre dış ticaret grafiği
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Bakan Muş yılın ilk çeyreğindeki ithalat artışının nedeni olarak, enerji fiyatlarındaki küresel artışı işaret etti. İhracatın ithalatı karşılama oranı Mart ayında yüzde 73,4 olarak gerçekleşirken, enerji hariç ithalat 22,5 milyar dolar oldu. Dış ticaret hacmi ise yüzde 26 artışla 53,6 milyar dolara yükseldi.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre enerji ithalatı Mart ayında yüzde 156 oranında artışla 8,4 milyar dolara yükseldi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 188 oranında artış oldu.

GCM Yatırım Banner

Bakan Muş’tan KDV Açıklaması

Bakan Mehmet Muş, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu KDV düzenlemelerine ilişkin konuştu.

Etiket üzerinde spekülatif oyunlar yapanların, bedelini ağır ödeyeceğini belirten Bakan Muş, “KDV düzenlemelerin amacına ulaşması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Vatandaşımızın hakkını hukukunu kimseye yedirmeyeceğiz. Bir takım manipülatif fiyat artışlarının arkasındaki kişilerin peşini bırakmayız.” açıklamasını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.