Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracatta Otomotiv Sektörü Zirvede! TİM Hedefleri Açıkladı

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, yıllık değerlendirme toplantısında otomotiv sektörünün liderliğinde Türkiye'nin 2023 ihracat performansını açıkladı. İşte detaylar;
İhracatta Otomotiv Sektörü Zirvede! TİM Hedefleri Açıkladı
HABER GİRİŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, yıllık değerlendirme toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin 2023 yılında 255,8 milyar dolarlık mal ihracatı gerçekleştirdiğini ve küresel ihracattaki payını yüzde 1,02’den yüzde 1,06’ya yükselttiğini bildirdi.

Otomotiv sektörünün 35 milyar dolarlık ihracatla lider konumda olduğuna dikkat çeken Gültepe, kimyevi maddelerin 30,5 milyar dolarla ikinci sırada yer aldığını kaydetti. Hazır giyim ve konfeksiyonun ise 19,2 milyar dolarla üçüncü sıraya yerleştiğini ekledi.

Dünya ekonomisindeki daralmaya ve yüksek maliyetlere rağmen Türkiye’nin önemli bir başarı elde ettiğine işaret etti.

Toplam İhracatçı Firma Sayısı 120 Bin Oldu

Küresel talebin gerilediği bir dönemde, Türkiye’nin alternatif pazarlara yönelerek 2023’te 18 bin firma daha eklediğini ve toplam ihracatçı firma sayısının 120 bine çıkardığını söyledi.

Gültepe aynı zamanda 27 sektörün 13’ünde ihracatın azaldığını ve bu sektörlerin çoğunluğunun küresel talepteki gerilemeden daha fazla düşüş yaşadığını vurguladı. Özellikle otomotiv sektörünün 42 ülkede pazar kaybı yaşadığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin ihracatının yüzde 41’i Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığını dile getirerek, bunun da ülkenin öncelikli olarak büyük ithalat potansiyeline sahip pazarlara odaklanacağını gösterdiğini bildirdi.

Gültepe açıklamasında, Türkiye’nin uzak pazarlara yönelerek ihracatını artıracağını ve 2024 hedeflerinin 267 milyar dolarlık mal ve 135 milyar dolarlık hizmet ihracatını içerdiğini söyledi.

Türk Ticaret Bankası’nın Eylül ayında faaliyete geçeceğini ve bu bankanın ihracatçıların ikinci adresi olması için çalışmaların başlayacağının altını çizdi.

Tüm bunlara ek olarak Gültepe, Kızıldeniz’deki gerilimden kaynaklanan olası sorunlara karşı tedbir almak adına siyasi istikrarın ve ilişkilerin geliştiği bir dünya temennisinde bulundu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.