Yatırım yapmaya başla!

İhracatta “Kağıtsız Gümrük” Dönemi 30 Nisan İtibarıyla Başlıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ihracatta kağıtsız gümrük uygulamasının yarından itibaren başlayacağını duyurarak, gümrükçülerin birçok işlemi ofisinden yürütebileceğini açıkladı.
İhracatta “Kağıtsız Gümrük” Dönemi 30 Nisan İtibarıyla Başlıyor

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’deki tüm gümrüklerde işlemlerin kağıtsız elektronik ortamda yapılacağı ve uygulamanın 30 Nisan 2019 itibarıyla başlayacağı bildirildi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada konunu detaylarına ilişkin bilgi paylaşımında bulundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Kağıtsız Gümrük Projesi’nin ayrıntılarını anlattı.

Söz konusu proje yarından itibaren ülkemizdeki tüm gümrüklerde uygulanmaya başlanacak. Bu sayede ihracattaki tüm işlemler elektronik ortamda izlenebilecek, kağıt belgeyle uğraşmak ve arşivleme yapmak gibi sorunlar da geride bırakılacak.

Dijitalleşmenin dış ticareti ve buna bağlı olarak rekabetçiliği etkilediğini söyleyen Bakan Pekcan, artık büyük veri, yapay zeka ve internet teknolojileri gibi uygulamaların karşısında eski modellerin geçerliliğini yitirdiğini ifade etti. Dijitale dönüşüm sürecinde Türkiye olarak geride kalmamamız gerektiğini ve bu treni kaçırmadığımızı ekledi.

Gümrük işlemlerinin tamamında elektronik sistemleri esas alan uygulamalar kullanılacak.

Ülkemizde ticari faaliyetlerin daha hızlı ve şeffaf bir ortamda yürütülmesi için çok önemli düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını aktaran Pekcan, gümrüklerin dijitalleştirilerek modernleştirilmesinin çok önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Bugüne kadar Tek Pencere, Konteyner ve Liman Takip Sistemi, Serbest Bölge Giriş Çıkış Programı gibi projeleri hayata geçirdiklerini, şimdi de ihracatta büyük dönüşüm için kolları sıvadıklarını anlattı. Yarından itibaren tüm işlemlerin elektronik ortamda yapılacağı, kağıtsız ihracat uygulamasına geçileceğini duyurdu.

Söz konusu uygulamanın denemeleri Atatürk ve Esenboğa Havalimanı ile Ankara gümrüklerinde denendi.

İlk aşamada Bakanlık ile diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından aranan belgelerin alınmasına yönelik çalışma yaptıklarını anlatan Pekcan, yarından sonra ticaretçilerin yol ve zaman masraflarından kurtularak tüm işlemleri ofisinden yürütebileceğini açıkladı.

Mükelleflerin gümrük işlemlerinde çok önemli maliyet kalemi olan zamandan ve arşivleme maliyetinden kurtulacağını dile getiren Bakan Pekcan sözlerine; “Personelimiz tarafından yapılan müzekkere düzenleme, gözetim uygulaması, dilekçe gibi tüm işlemler sistemde yer alacak ve gümrük işlemleri şeffaf ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilebilecek. İzlenebilirlik ve güvenlik açısından da baktığımızda ihracat işlemlerinin tüm süreçleri elektronik ortamda sistem üzerinden takip edilebilecek.” şeklinde devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum