Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracatçılara Avantaj Sağlayan Düzenleme Duyuruldu

Ticaret Bakanlığı, ihracat yapan firmalara, dahilde işleme rejiminde ek süre tanınması için tebliğ hazırladı. Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
İhracatçılara Avantaj Sağlayan Düzenleme Duyuruldu
HABER GİRİŞ

İhracat temelli büyüme hedefi modelinden vazgeçmeyen ekonomi yönetimi, dış ticaret verilerine katkı sağlayacak şirketler için kolaylık sağlamaya devam ediyor. Ticaret Bakanlığı’nın son hazırladığı tebliğde, ihracatçı şirketlere avantajda ek süre tanındı.

Bakanlık tarafından hazırlanan “Dahilde İşleme Rejimi Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ek süre tanınacak dahilde işleme izin belgelerinin 1 Ocak 2020 ile 11 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenmiş, ihracat taahhüt hesabı kapatılmamışlar için geçerli olduğu kaydedildi.

İhracatçı şirketlerin 6 ay içinde Ticaret Bakanlığı’na müracaatta bulanacağı ve başvuruların uygun görüldüğü tarihten itibaren şirketlere belge süresinin yarısını geçmemek kaydıyla ek süre verileceği kararı alındı.

Dahilde İşleme Rejimi Ne Anlama Geliyor?

Dahilde işleme, ihracat yapan firmaların ihraç edeceği ürünleri üretmek için gerekli olan ve ithal edilen malların gümrük vergisinden muaf olmasını sağlayan ihracat teşvik sistemi olarak biliniyor.

GCM Yatırım Banner

Firmalara ihracat teşvik sistemi içerisinde tanınacak ek süre, ithal ürünlerin vergiden muaf tutulacağı zaman zarfını genişletiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.