Yatırım yapmaya başla!

Döviz Cinsi Gelirlerini TL’ye Çevirme Zorunluluğu Olan İhracatçı Şikayetçi!

İhracatçıların döviz gelirlerinin %80'ini TL'ye çevirme zorunluluğu üzerine yapılan düzenlemenin, firmaların döviz yükümlülüğünden kaynaklı olarak bilançolarında bozulmalara neden olabileceği belirtildi.
Döviz Cinsi Gelirlerini TL’ye Çevirme Zorunluluğu Olan İhracatçı Şikayetçi!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclis Başkanı Şeref Fayat, ihracatçıların döviz cinsi gelirlerinin %80’ini Türk lirasına çevirme zorunluluğu getiren düzenlemenin bazı firmalar tarafından uygun bulunmadığını söyledi. Yapılan düzenlemenin firmaların döviz yükümlülüklerinden kaynaklı olarak bilançolarında bozulmalara neden olabileceği ve acilen değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yeni düzenleme ile yaşanacak uyumsuzluklar nedeniyle, şirketlerin zarar etme riski bulunuyor.

Düzenlemenin kaldırılması veya şirketlerin döviz yükümlülükleri kadar tutarın bu uygulamadan muaf tutulması gerektiğini söyleyen Fayat, ihracat ağırlıklı yapısından dolayı hazır giyimin, kurdaki yükselişe karşı birçok sektöre göre daha dayanıklı olduğunu, fakat söz konusu düzenlemenin sadece hazır giyimcilerin değil tüm ihracatçıların kur riskini artıracağını belirtti. Özelikle hammadde ithalatı ya da kredi ödemelerinde yaşanacak vade uyumsuzlukları nedeniyle sıkıntıların artacağının altını çizdi.

Fayat, düzenlemenin aceleyle ve ihracatçıların fikri alınmadan yapıldığını söyledi.

En önemli sorunlardan birinin vade uyuşmazlığı olacağını dile getiren Fayat; dövizle ilgili olarak bir kredinin vadesi geldiğinde veya dövizle hammadde alınacağı zaman orada bir sıkıntı yaşanacağını, çünkü uzun vadeli bir çekle yapılan alışverişin ihracatın gününe uymadığını söyledi.

Konuya daha net bir açıklık getirmek adına ise; “Dövizi sattıktan birkaç hafta sonra ödemem geldi, tekrar döviz mi alacağım? Bu arada kur yükselirse zarar yazacağım. Vade uyuşmazlığından ciddi sıkıntılar yaşanabilir. Kredi ödemeniz olabilir, çekle yaptığınız döviz cinsi alımlar olabilir. Dövizini boz-al, boz-al böyle bir şey mümkün değil. Acilen düzeltilmesine ihtiyaç var.” ifadesini kullandı.

Kararın düzeltilmesi için gerekli mercilerle temasa geçildiği belirtildi.

Yanlış olduğu savunulan yeni düzenlemenin düzeltilmesi için ilgili yerlerle temasa geçildiğini söyleyen Fayat, tüm dernek ve odaların destek verdiğini, kısa süre içerisinde düzeltilmesini beklediklerini ifade etti. Sektörün döviz kazandırıcı faaliyetleri %50’nin üzerinde olduğu için şu anda nakit akışı ve borç geri ödemede sektör genelinde bir sıkıntı yaşanmadığını fakat buna karşı TL’deki kayıpları fırsat gören uluslararası alıcıların Türk üreticilere fiyatta indirim baskısı yapmaya başladığını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum