Yatırım yapmaya başla!

İhracatta Yeni Hedef 200 Milyar Dolar!

2. İstanbul Ekonomi Zirvesi açılış konuşmasında açıklama yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, son dönemdeki ihracat rakamlarını değerlendirerek birkaç yıl içerisinde 200 milyar dolara ulaşacağımızı söyledi.
İhracatta Yeni Hedef 200 Milyar Dolar!

Bu hafta başında açıklanan üçüncü çeyrek rakamlarına göre, Türkiye ekonomisi %1,6 oranında büyüme gösterdi. Yaz aylarında yaşanan sıkıntıların gölgesinde kalan büyüme rakamları her ne kadar düşük gelse de ekonomistler halen pozitif tarafta olmamızdan oldukça memnun.

Büyümeye en fazla katkı ise ihracattan geldi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Kasım sonu itibarıyla 168 milyar doları geçen ihracat rakamına ulaştığımızı belirtti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise yıl sonu ihracat hedefinin 170 milyar dolar olduğunu ve birkaç yıl içerisinde 200 milyar doların görülebileceğini dile getirdi.

2. İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin açılışında konuşan TİM Başkanı Gülle, son 16 yılda ihracat hacminin 4 kat arttığını söyledi.

Bu dönemde ekonomimizin kendi alanında birinci nesil reformlarla milli gelirini 231 milyar dolardan 852 milyar dolara çıkardığını söyleyen İsmail Gülle, ihracat hacminin ise 4 kat artarak 36 milyar dolardan 170 milyar dolara çıktığını anlattı.

Son dönemde döviz kurlarında yaşanan aşırı oynaklığın ekonomide sürdürülebilir büyüme ve istihdama yönelik yeni stratejiler yaratma zorunluluğu doğurduğunu, özellikle de mal ve hizmet ihracatının bu dönemde önemli bir faktör olarak öne çıktığını dile getirdi. 5 yıl içinde 150 milyar dolardan 170 milyar dolara çıkan ihracatımızın, birkaç yıl içinde 200 milyar doları bulmasının da yeni hedefleri olduğunu sözlerine ekledi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ekonomik sıkıntıların sadece Türkiye’de yaşanmadığını belirtti.

Ekonomi ile ilgili sıkıntıların küresel piyasalarda da görüldüğünü dile getiren Özdebir, İngiltere’nin AB’den çıkış sürecinde yaşananları, İtalya’nın AB ile arasının bozulmasını ve ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarını anımsattı. ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımların Türkiye’yi de olumsuz anlamda etkilediğini, 2019 yılının başlamasıyla birlikte bu gerilim ortamının sona ereceğini bildirdi.

Kasım ayı ekonomik verilerinin Türkiye ekonomisinin toparlanma sürecine girdiğinin bir göstergesi olduğunu, bu süreçte özel sektörün, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve sanayicilerin destekte bulunması gerektiğini belirterek konuşmasını toparladı.

Türk-Amerikan İş Adamları Derneği Başkan Yardımcısı Ferhan Ademhan ise ABD’nin dış ticaretimizdeki payına değindi.

Dünya ekonomi hacminin 80 trilyon dolarlık olduğunu ve ABD’nin buradaki payının %25 olduğunu söyleyen Ademhan, Türkiye ile dış ticaret toplamının 20 milyar dolar olduğunu belirtti. Ekonominin domino taşları gibi birbirini etkilediğini anlatan Ademhan, son dönemde yaşanan ABD-Çin ticaret savaşlarının Türkiye için yeni fırsatlar oluşturduğuna inandığını ifade etti.

ABD Başkanı Trump’ın Çin’e yönelik eleştirilerinin ardından oluşacak boşluğun Türkiye tarafından doldurulabileceğini, bu nedenle bizim zaman kaybetmeden ihracatı artırıcı uygulamaları devreye sokmamız gerektiğini sözlerine ekledi. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Avcı da büyümenin itici gücünün ihracat olduğunu bu nedenle hedefimizin tüketim yerine üretim ve ihracat ekonomisi olması gerektiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum