Yatırım yapmaya başla!

İhracat Ocak Ayında %6,3 Artışla 13,9 Milyar Dolar Oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yılın ilk ihracat rakamlarını açıkladı. Genel sisteme göre ihracat Ocak ayında %6,3 artışla 13,9 milyar dolar olarak kaydedildi.
İhracat Ocak Ayında %6,3 Artışla 13,9 Milyar Dolar Oldu

İhracat rakamları ilk kez Genel Ticaret Sistemi’ne göre açıklandı. Daha önceden Özel Ticaret Sistemi ile açıklanan rakamlar böylece her iki sisteme göre de takip edilebilecek. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, genel Sistem’e göre ihracatın Ocak ayında %6,3 artışla 13,9 milyar dolar olduğunu söyledi.

Ocak ayında Özel Ticaret Sistemi’ne göre ihracat %5,93 artışla 13,71 milyar dolar oldu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle Ocak ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracat rakamları ilk kez Özel Ticaret Sistemi’nin yanı sıra Genel Ticaret Sistemi’yle hesaplandı. 2019 yılının ilk ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %73’ün üzerine çıktı.

Bakan Pekcan Özel Ticaret Sistemi ile ülke sınırları içerisinde üretilen tüm ürünlerin dahil edilmediğini, serbest bölgelerde yapılan dış ticaret ve antrepo verileri hariç tutulduğunu söyledi. Toplam dış ticaret verisine bakıldığında genel ile özel ticaret sistemi arasında 1 milyar 240 milyon dolar fark olduğunu dile getiren Pekcan, bundan sonra her iki sistem çerçevesinde hesaplama yapılacağını aktardı. Avrupa Birliği ülkelerinin toplam ihracat içindeki payı, Ocak ayında %51,3 oldu. En fazla ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Almanya, İtalya ve İngiltere olarak açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum