Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracat Mart’ta Hem Miktar Hem Değer Bazında Arttı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre yılın üçüncü ayında ihracat birim değer endeksi artarken, ithalatta azalış oldu. İşte detaylar...
İhracat Mart’ta Hem Miktar Hem Değer Bazında Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dış ticaret endekslerini açıkladı. Yayımlanan rapora göre Mart 2023 döneminde ihracat birim değer endeksi bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,7 oranında artış gösterdi.

İhracat birim değer endeksi gıda, içecek ve tütünde yüzde 11,2 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,6 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 9,6 ve yakıtlarda yüzde 23,6 azaldı.

İhracat birim değer endeksi 2023 yılı birinci çeyrekte bir önceki yılın birinci çeyreğine göre yüzde 3,7 artış gösterdi.

İhracat miktar endeksindeki aylık artış yüzde 1,6 oldu. Endeks gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,6, imalat sanayinde yüzde 1,8 oranında düşüş gösterirken, yakıt hariç hammaddelerde yüzde 34,5, yakıtlarda yüzde 23,5 arttı.

İhracat miktar endeksi yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 1,2 oranında düşüş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

İthalat Birim Değer Endeksi Yüzde 10,1 Azaldı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TÜİK

İthalat birim değer endeksi Şubat verilerine kıyasla yüzde 10,1 azalırken gıda, içecek ve tütünde yüzde 1, hammaddelerde yüzde 12,3, yakıtlarda yüzde 31,1, imalat sanayinde yüzde 3,4 düşüş oldu.

İthalat bilim değer endeksi yılın ilk üç ayında yıllık bazda yüzde 4,7 azaldı.

Miktar endeksine bakıldığında aylık artışın yüzde 15,1 olduğu görülüyor.

Gıda, içecek ve tütünde ithalat miktar endeksi yüzde 69,5, hammaddelerde yüzde 9,6, yakıtlarda yüzde 0,8, imalat sanayinde yüzde 17,7 arttı.

İthalat miktar endeksi ilk çeyrekte yüzde 16,7’lik artış sergiledi. İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesi ile hesaplanan dış ticaret haddi 10,8 puan artarak 86,4 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın