Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Nisan’da Rekor Düşüşle 19,1’e Geriledi

Tüm dünyada ekonomik aktivitelerin yavaşlamasının etkisiyle, Nisan ayında İSO Türkiye İmalat İhracat İklimi Endeksi 19,1 seviyesine geriledi.
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Nisan’da Rekor Düşüşle 19,1’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

184 ülkeye yayılan Covid-19 pandemisinin ekonomide yarattığı hasarların bilançosu her geçen gün daha sert bir şekilde ortaya çıkıyor. Salgının yayılma dönemi ülkelere göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama Mart ayında küresel olarak pik noktasına ulaştığı zaman olmuştu.

Salgınla mücadele kapsamında iş yerlerinin kapatılması ve fabrikaların faaliyetlerine ara vermesi ekonomiyi ayakta tutan temel taşlardan biri olan sanayi ve imalat sektörünün derin darbe almasına sebep oldu.

Bu doğrultuda  İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Nisan ayında rekor düzeyde düşüş gösterdi. Özellikle Türkiye’nin en büyük beş pazarı olan Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’da ekonomik faaliyetlerin durma noktasına gelmesi Türkiye verilerine de sert bir şekilde yansıdı.

Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Nisan’da 19,1 seviyesine geriledi.
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Nisan Ayı Sonuçları
Kaynak: İstanbul Sanayi Odası

Türkiye İmalat PMI (satınalma yöneticileri endeksi) Nisan ayında tüm sektörlerde üretimin düşmesiyle 33,4’e geriledi. Hafta boyunca dünyanın önde gelen ekonomilerinin imalat PMI verileri açıklandı. Almanya’da son 11 yılın en düşüğüne gerileyen imalat PMI, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2011 yılından bu yana en düşük seviyeye indi.

Hindistan’da ise 43,9 puanlık düşüşle 5,4’e gerileyen endeks dünyanın en düşük PMI verisi olarak kaydedildi. Koronavirüs salgını bütün ülkeleri etkilerken ticari faaliyetlerin durması söz konusu rakamlarda tarihi düşüşlere sebep oldu.

Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Nisan ayında 19,1 seviyesine gerileyerek rekor düzeyde düşüş gösterdi. Salgının bizde yeni başladığı ancak küresel boyutta hızlandığı Mart ayında 35,7 olarak açıklanmıştı.

Türkiye ve Dünya PMI Verileri
Kaynak: İstanbul Sanayi Odası

Türkiye’nin en büyük ticari ortaklarından biri olan Almanya başta olmak üzere Amerika, İtalya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde yaklaşık 30 yılın en büyük kayıpları gerçekleşti.

44 ülkenin imalat verilerinden derlenerek hazırlanan rapora göre, ekonomik aktivitelerdeki daralmanın en az olduğu yerler Orta Doğu ülkeleri olarak öne çıktı. IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, endekste yer alan 44 ülkenin tamamında ekonomik aktivitelerde düşüş olduğunu söyledi.

Nisan ayında Türkiye’de de Covid-19 salgının yayılımını engellemek için yapılan sokağa çıkma yasaklarının etkisiyle imalat sektöründe üretimin düştüğünü belirtti. Harker sözlerine, “Birçok pazarda, geçmişte benzeri görülmemiş oranlarda üretim kayıpları yaşandı. Türk imalatçıları, nisan ayı ile birlikte krizin en kötü döneminin geride kaldığını ve koşulların önümüzdeki aylarda kademeli olarak iyileşeceğini umut ediyor.” şeklinde devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu