Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracat İklim Endeksi Ana Pazarlardaki Daralmayla Geriledi

İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Ağustos’ta, 19 ay aradan sonra ilk kez eşik değerin altına indi. Ayrıntılar şöyle...
İhracat İklim Endeksi Ana Pazarlardaki Daralmayla Geriledi
HABER GİRİŞ

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye imalat sektörünün faaliyet koşullarındaki değişimleri gösteren önemli bir veriyi açıkladı. Bugün yayımlanan rapora göre Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Ağustos ayında 48,8’e geriledi. Böylelikle 19 aydır ilk kez 50,0 olan eşik değerin altına indi. Bir önceki ay 50,0 değerinde kaydedilmişti.

Söz konusu düşüşün ana kaynağı olarak ABD ve Almanya gibi ana ihracat pazarlarında ekonomik aktivitelerin yavaşlaması gösterildi. Bunun yanında diğer bölgelerde yaşanan zayıflık da Türk imalat ihracatını olumsuz etkiledi.

Sektördeki bozulma, Türk imalat ihracatçıları için daha zorlayıcı bir talep ortamının oluştuğunu gösterdi.

Avrupa ve ABD’deki Daralma Türk İmalat İhracatına Darbe Vurdu

Geçtiğimiz ay ABD’de, iktisadi faaliyetlerin Covid salgınının ilk dalgasından bu yana en yüksek hızda daraldığı belirtildi. Almanya’da üretimin 2020 yılının Mayıs ayından bu yana en yüksek düşüşü kaydettiği açıklanırken, Avrupa’nın genelindeki ekonomik zayıflığa da dikkat çekildi.

İngiltere’de ekonomik aktivitenin 19 ayda ilk kez düştüğü, İtalya, Yunanistan ve Hollanda’da da bozulmaların yaşandığı belirtildi. Tüm bu gelişmelerin Türk imalat ihracatını baskıladığı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, verilere dair yaptığı değerlendirmede küresel ekonomideki bozulma belirtilerinin Ağustos ayında daha da güçlendiğini söyledi.

Bu durumun Türk imalat ihracatçılarının karşılaştığı zorlukları artırdığını ifade eden Harker, en büyük ihracat pazarlarındaki daralmanın derinleştiğini, gelişmiş ihracat pazarlarının çoğunda da zayıflamanın hissedildiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.