Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk İhracatçıları, Hava Kargo Taşımacılığı Tarifelerinde İndirim Talebinde Bulundu

Türk ihracatçıları özellikle Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya ülkelerine yaptıkları dışa satımda yaygın olarak kullandıkları hava kargo taşımacılığında indirim talebinde bulundu.
Türk İhracatçıları, Hava Kargo Taşımacılığı Tarifelerinde İndirim Talebinde Bulundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye, ihracattaki gücünü taze meyve sebze sektöründe de başarıyla ilerletmeye devam ediyor. Sektörün özellikle Rusya ve Avrupa pazarındaki faaliyetleri oldukça yoğun gerçekleşiyor ve Türkiye diğer ülkelere ürün tedariği konusunda önemli bir yerde bulunuyor.

Türkiye bu yılın Ocak-Kasım döneminde 54 ülkeye hava kargo yöntemiyle 20 milyon dolar tutarında ihracata imza attı. Hava kargo ihracatında Hong Kong 4,3 milyon dolar ile ilk sıraya yerleşti. İkinci sırada Norveç, 2,5 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı. Aynı dönemde 1,6 milyon dolarlık ihracat Singapur’a ve 1,3 milyon dolarlık ihracat Çin’e yapıldı.

Taze meyve ve sebze ihracatçıları, taşımacılıkta yaygın olarak hava kargo taşımacılığını tercih ediyor. Bu sebeple bir grup ihracatçı, hava kargo taşımacılığı tarifelerinde indirim talep etti. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’nin zengin bir ürün çeşitliliğine sahip olduğunu ifade etti. Türkiye’nin en büyük Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Dikili’de kurulacağını duyurdu.

Celep, Türkiye’nin ürün çeşitliliğinin ihracatta sürdürülebilirlik ile katma değerli bir hale geleceğini belirtti.

EİB Birol CelepÖzellikle Ege Bölgesi’nin başta taze meyve ve sebze olmak üzere hemen her türdeki gıda ürünleri ihracatında başı çektiğini belirten Celep, bölgeden 2019 yılının Ocak-Kasım döneminde 4,5 milyar dolarlık gıda ihracatı gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Buradan yapılacak tarım ürünleri ihracatının 10 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Celep, belirlenen bu hedefe ulaşmak için Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya ülkelerine hava kargo ile gönderimi tercih eden ihracatçılara indirimli tarife uygulanmasını talep etti.

Hava Kargoda İndirimli TarifeAgrobay A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Şentürk, domates ihracatındaki payın büyük bölümünü sırtlayan Rusya’ya alternatif pazar oluşturmak için faaliyet başlattıklarını belirtti. Bu faaliyetler kapsamında Hong Kong’tan talep aldıklarını ifade eden Şentürk, hedef pazarlar olarak Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya ülkelerine yöneldiklerini ifade etti.

Şentürk, özellikle birim fiyatı düşük olan taze ve meyve sebzelerde hava kargo taşımacılık maliyetinin oldukça yüksek olduğunu ve bu nedenle de şu an ihracat yapmanın mümkün olmadığını açıkladı. Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya’ya ihracatın yeniden başlaması için hava kargo tarifelerinde indirim yapılması gerektiğini vurguladı. Bu konuda Celep’ten destek istedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu