Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracat Birim Değer Endeksi Eylül’de Artış Gösterdi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Eylül ayında dış ticaret haddinde 17,2 puanlık düşüş oldu. Raporun detayları şöyle...
İhracat Birim Değer Endeksi Eylül’de Artış Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aylık dış ticaret endekslerini açıkladı. Yayımlanan verilere göre ihracat birim değer endeksi, Eylül 2022 döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 oranında artış gösterdi.

Alt kalemlerinden gıda, içecek ve tütünde yüzde 9,2, hammaddelerde (yakıt hariç) yüzde 6,9 ve yakıtlarda yüzde 41,7 oranında artış olurken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 0,4’lük düşüş gerçekleşti.

Yılın üçüncü çeyreğinde, ihracat birim değer endeksi bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 4,3 arttı.

Eylül’de ihracat miktar endeksinde ise yıllık bazda yüzde 6,2’lik bir artış oldu. İhracat miktar endeksi gıda, içecek ve tütünde yüzde 2,7, yakıtlarda yüzde 57,7, imalat sanayinde yüzde 4,3 arttı. Hammaddelerde ise yüzde 8,7 oranında düşüş gerçekleşti.

İthalat Birim Değer Endeksindeki Artış Dikkat Çekti

İthalat Birim Değer Endeksindeki Artış Dikkat Çekti
Kaynak: TÜİK

Yıllık bazda yüzde 27,4 artan ithalat birim değer endeksi gıda, içecek ve tütünde yüzde 11, yakıt hariç hammaddelerde yüzde 1,8, yakıtlarda yüzde 157,3 arttı. Gıda, içecek ve tütün hariç imalat sanayinde ithalat birim değer endeksi yüzde 0,5 azaldı.

GCM Yatırım Banner

İthalat miktar endeksinde yüzde 8,4 oranında artışın gerçekleştiği Eylül ayında, gıda, içecek ve türünde yüzde 9,9, yakıtlarda yüzde 22,6 oranında düşüş oldu.

Hammaddelerde yüzde 13,7, imalat sanayinde ise yüzde 14,3 artış kaydedildi.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi, 17,2 puan azalarak 71,2 oldu. 2021 yılının Eylül ayında 88,4 değerinde gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın