Yatırım yapmaya başla!

İhracat 14,5 Milyar Dolar ile Tarihin En Yüksek Eylül Rakamını Gördü

İhracatta hem yıllık hem de tüm Eylül ayları arasında tarihi rekor kırıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın açıkladığı verilerin detayları şöyle...
İhracat 14,5 Milyar Dolar ile Tarihin En Yüksek Eylül Rakamını Gördü

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Eylül ayında ihracatın aylık %22,6 artışla 14,5 milyar dolara, yıllık bazda 165,1 milyar dolara çıktığını söyledi. Bu rakam tarihin en yüksek Eylül ayı ihracatı olarak kayıtlara geçerken, aynı zamanda yıllık olarak da tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Bakan Ruhsar Pekcan, Eylül ayında ithalatın %18,1 düşüşle 16,4 milyar dolara gerilediğini belirtti.

Söz konusu rakamların ardından ihracatın ithalatı karşılama oranı %88,4 düzeyine çıkmış oldu. Bu oran ise son 9 yılın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Antalya’da düzenlenen basın toplantısında Eylül ayı verilerini açıklarken, 2018 yılının beklentilere paralel yönde rekorlar yılı olarak geçtiğini belirtti.

İhracatın %22,5 artışla 14,5 milyar dolara çıktığını ve bunun bugüne kadar en yüksek ihracat gerçekleşen Eylül ayı olduğunu söyleyen Gülle, aynı zamanda 13 ayın en hızlı artışının yaşandığını bildirdi. TİM verilerine göre yılın ilk 9 ayında ihracat %7 artışla 123 milyar 110 milyon dolara, son 12 aylık ihracat ise %7,6 artışla 165 milyar 56 milyon dolara çıktı.

TİM Başkanı Gülle, bu yıl Haziran ve Ağustos dışında her ayı rekorlarla kapattıklarını söyledi.

Eylül ayında gelen rekorda yeni pazarlara girilmesinin de payı olduğunu belirten Gülle, miktar bazında bakıldığında 2017’nin aynı döneminde 8,5 milyon ton olan ihracat miktarının, bu sene %30 artışla 11,2 milyon tona çıktığı görüldü. Sektörel bazda en fazla ihracat 2,6 milyar dolar ile otomotivde olurken, onu 1,5 milyar dolar ile kimyevi maddeler, 1,4 milyar dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon izledi.

En fazla artış kaydeden sektörler ise %95 ile çelik, %65 ile kuru meyve mamülleri ve %53 ile diğer sanayi ürünlerinde oldu. YEP ile ilgili yorumda bulunan Gülle, ihracata odaklı stratejinin izleneceğini, bu konunun milli bir mesele olarak ele alınacağını bu doğrultuda ilkokuldan itibaren bu bilinci çocuklara aşılamamız gerektiğini dile getirdi. Toplumun her kesiminde de ihracatın öneminin anlatılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Uzakdoğu’ya ihracat %100 artarken, Almanya yine en fazla ihracat yapılan ülke oldu.

TİM rakamlarına göre; Eylül ayında en fazla ihracat yapılan ülke 1,4 milyar dolar ile Almanya olurken, 172 ülke ve bölgede ihracatta artış olduğu gözlendi. Birleşik Krallık’a 1,1 milyar dolar, İtalya’ya 825 milyon dolar ve Irak’a 722 milyon dolar tutarında ihracat yapıldı. Ülke grubu bazında ele alındığında, Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla Uzakdoğu ülkelerine yapılan ihracatta %100’lük bir artış yaşandı.

AB’ye yapılan ihracat %24,7’lik artışla 7,3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Son olarak iller bazında baktığımızda, en fazla ihracat yapan iller sırasıyla; 6,2 milyar dolar ile İstanbul, 1,3 milyar dolar ile Kocaeli, 1,1 milyar dolar ile Bursa, 832 milyon dolar ile İzmir, 646 milyon dolar ile Ankara oldu. İhracatını en fazla artıran il ise %690’lık artışla Osmaniye oldu. TL ile yapılan ihracat 5,1 milyar TL olurken, toplam ihracattaki payı %5,6 olarak bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum