Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Acıbadem’in Hissedarlarından IHH, Türkiye Operasyonlarına Olumlu Bakıyor

Aşının uygulanması ve ideal şartlarda saklanması konusunda desteğe hazır olduğunu bildiren IHH, Türkiye’deki faaliyetlerinin karlılığa yakın olduğunu aktardı.
Acıbadem’in Hissedarlarından IHH, Türkiye Operasyonlarına Olumlu Bakıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ocak ayından bu yana 1 milyon 600 bine yakın insanın ölmesine sebep olan coronavirüs salgınında, en son rapor edilen vaka sayısı 70 milyon 859 bin. Tüm dünya salgın hastalığın bitmesi için tek umudunu aşıya bağladı.

Alman BioNTech, Amerikan Pfizer ve Çin’in Sinovac aşıları şu an güvenirliği en yüksek ve onay alanlar arasında. İlk aşılama İngiltere’de yapılmaya başlandı. Çin aşısını tercih eden Türkiye 50 milyon doz için sözleşme imzaladı.

Asya’nın en büyük hastane grubu IHH Healthcare Berhad, 10 ülkede aşı uygulamasına hazır olduklarını bildirdi.
Türkiye Corona Tablosu
Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı

10 Aralık verilerine göre Türkiye’de Covid-19 kaynaklı can kaybı 15 bin 751’e, vaka sayısı 1 milyon 748 bine dayandı. Son 24 saat içinde 30 bin 424 yeni vaka ve 220 can kaybı bildirildi. Şu an sadece gönüllülere yapılan Sinovac aşısının, 2 haftalık test süreci bittikten sonra toplumun diğer kesimine ulaştırılması bekleniyor.

2011 yılında Acıbadem’in %75’ini satın alan IHH Healthcare Berhad, Covid-19 aşılarının hükümetler tarafından onaylanmasının ardından, söz konusu şirketlerin hizmet verdiği ülkelerde kullanılması ve uygulanması kısmında destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.

IHH Healthcare Bhd. CEO’su Kelvin Loh Chi-Keon, Malezya merkezli şirketinin Türkiye de dahil olmak üzere 80 hastanede, 55 bin kişilik bir sağlık personeline sahip olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Aşının soğuk taşıma zinciriyle lojistiği, saklama koşulları ve ücreti gibi birçok sorun akılları meşgul ederken, bu tarz adımların pandeminin seyri açısından olumlu olacağı aşikar.

IHH’nın CEO’su Türkiye, Kuzey Asya ve Hindistan’daki operasyonlarının karlı olmaktan uzak olmadığını söyledi.
IHH Hisse Performansı
Kaynak: Investing

2025 yılına kadar karlılığını ikiye katlamayı hedefleyen şirketin üst düzey yöneticisi, mümkün olduğunca verimli bir şekilde büyümeye devam edeceklerini belirtti. Aşının topluma uygulanmasının yanında saklanması için de gerekli depolarının bulunduğunu söyledi.

Malezya’nın Kuala Lumpur Borsası’nda işlem gören IHH hisseleri, yıllık bazda %3,15 pozitif bölgede bulunuyor. Yılın en düşük seviyesini 4,55 ile Mart’ta, en yükseğini 5,86 ile Ocak ayında kaydetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.