Yatırım yapmaya başla!

İstanbul Yeni Havalimanı’nın Yapımını Üstlenen İGA’nın Sermayesi 6 Milyar Liranın Üzerine Çıktı

İGA Havalimanı İşletmesi, İstanbul Yeni Havalimanı için yapacağı yatırımlarda sermayesini 1 milyar 790 milyon lira artırarak, 6 milyar 240 milyon liraya yükseltti.
İstanbul Yeni Havalimanı’nın Yapımını Üstlenen İGA’nın Sermayesi 6 Milyar Liranın Üzerine Çıktı

İstanbul Yeni Havalimanı’nın yapımını ve 25 yıllığına işletmesini üstlenen İGA Havalimanları İşletmesi AŞ tarafından yapılan açıklamaya göre; 4 milyar 450 milyon lira olan mevcut sermayesini, 1 milyar 790 milyon lira artırarak 6 milyar 240 milyon liraya çıkardığı bildirildi.

Şirketi oluşturan konsorsiyum üyelerinin her biri 358 milyon liralık eşit payla katıldı.

Cengiz, Kolin, Mapa, Limak ve Kalyon Grubu olmak üzere beş üye, 358 milyon liralık eşit payla sermaye artırımına katıldı. Bu artırımla İGA ortaklarının şirkete sağlamış olduğu sermaye katkısı 1 milyar 615 milyon Euro’nun üzerine çıkmış oldu.

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Kadri Samsunlu, havalimanı inşaatının %94’lük kısmının tamamlandığını, ülke ekonomisine katma değer sunması için güçlü hedefleri bulunduğunu söyledi.

Kadri Samsunlu, şu anda İGA sermayesinin Türkiye’nin en büyük şirketleriyle aynı seviyeye yükseldiğini belirtti.

Ana hissedarların da Türkiye ekonomisine güvendiğini ve söz konusu güçlü hedefler doğrultusunda hareket ettiğini söyleyen Samsunlu, İGA’nın havalimanı inşaatı ve işletmesi ile dünya standartlarının üzerine çıkardığını ve İstanbul’u dünyanın havacılık merkezi yapacağının bir kanıtı olduğunu ifade etti.

Açılışa 90 gün kaldığını söyleyen Samsunlu, bu süre zarfında yapılan sermaye artırımı sayesinde hem şirket mali yapısının güçlendiğini hem de devam eden yatırımların hızlıca tamamlandığını ifade etti.

2025 yılına kadar 225 bin kişiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağlanması hedefleniyor.

İstanbul Yeni Havalimanı’na yapılan yatırımlar sayesinde hanehalkı gelirinin 4,4 milyar dolara, Türkiye’nin ulusal ekonomisine katkısının milli gelirin %4,9 seviyesine çıkabileceği tahmin ediliyor. Yeni Havalimanı’nın önemli bir ekonomik cazibe merkezi olması ve ülkemize katkı sağlaması öngörülürken, İGA’nın yaptığı sermaye artırımı ile Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri konumuna geldiği belirtildi. Genel Müdür Samsunlu, THY, Tüpraş ve Turkcell’den sonra aktif büyüklüğü en yüksek dördüncü şirket olabilecek büyüklüğe ulaştıklarını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum