Yatırım yapmaya başla!

Ifo Dünya Ekonomi İklimi Endeksi Eksi 2,2 Puana Geriledi

Ifo Dünya Ekonomisi İklimi Endeksi, yılın son çeyreğinde 2,9 puandan eksi 2,2 puan seviyesine gerileyerek dünya ekonomisindeki büyümenin zayıfladığını gösterdi.
Ifo Dünya Ekonomi İklimi Endeksi Eksi 2,2 Puana Geriledi

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), 119 ülkeden 230 uzmanın katılımıyla gerçekleştirilen, yılın son çeyreğine ilişkin Dünya Ekonomi Anketinin sonuçlarını yayımladı. Merkezi Münih’te bulunan Ifo’nun dünya ekonomisi iklimi endeksi yılın son çeyreğinde eksi 2,2 puan seviyesine geriledi. Bir önceki çeyrekte 2,9 puan olan endeksteki bu düşüş dünya ekonomisindeki büyümenin zayıfladığına işaret etti.

Üst üste üç ay düşüş gösteren endeks, bir önceki çeyrek ile karşılaştırıldığında 5,1 puan azalarak eksi 2,2 puana indi.

Yapılan açıklamada; mevcut ekonomik durumun değerlendirmesinin önemli ölçüde bozulmasına karşın uzun vadeli ortalamanın üzerinde kalmaya devam ettiği, ekonomik beklentilerin geri ölçeklendiği ve dünya ekonomisinde büyümenin zayıfladığı bildirildi.

Ekonomik ortamın gelişmekte olan ve gelişen ülkelerde güçlü şekilde bozulduğu, Latin Amerika hariç mevcut ekonomik durumun değerlendirilmesinden keskin bir düşüş gösterdiği belirtildi. Bu ülkede ise ekonomik iklimin daha iyimser beklentiler nedeniyle iyileştiği ifade edildi.

Gelişmiş ülkelerdeki ekonomik iklimin büyük oranda değişmediği bildirildi.

Bu ülkelerde net bir bölünmenin ortaya çıktığı söylenen açıklamada, ABD’de mevcut ekonomik durum ve beklentilerin değerlendirmelerinin geliştiği, Avrupa Birliği’ne ilişkin değerlendirmelerin gevşediği ifade edildi. Dünya genelinde ekonomik beklentilerdeki bozulmanın daha çok özel tüketimin zayıflamasına yansıdığı, fakat yatırım faaliyetlerinin daha fazla düşmediği bildirildi.

Dünya ticaretinde daha da zayıf bir büyümenin beklendiği, bunun da muhtemelen mevcut ticaret engellerinin ortadan kaldırılmasını beklememelerinden kaynaklandığı söylendi. Genel olarak dünya gayri safi yurt içi hasılasının gelecek yıllarda ortalama olarak %3,6 artmasının tahmin edildiği bilgisine de yer verildi.

Ifo endeksi, Almanya’daki 6 aylık iş iklimi öngörüsünü ölçen önemli ve öncü bir endeks olarak tanımlanmaktadır.

İmalat, inşaat, toptan ve perakende sektörlerinden yaklaşık yedi bin şirketin aylık anket yanıtlarına göre ölçüm yapılan endeks, Alman ekonomisinin öncü göstergesi olmasının yanında, Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisi olması açısından önem teşkil ediyor. Avrupa ülkelerinin ekonomi göstergelerini de etkileyeceğinden diğer Avrupa ülkeleri tarafından da önemle takip ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum