Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEF Yetkilisi: Petrol Piyasasında Ciddi Sorunlar Yaşanabilir

Uluslararası Enerji Forumu Genel Sekreteri McMonigle, petrol piyasasında ciddi sorunlar görülebileceğini söyledi. Ayrıntılar haberde...
IEF Yetkilisi: Petrol Piyasasında Ciddi Sorunlar Yaşanabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Enerji Forumu Genel Sekreteri’ne (IEF) göre, arzın talebi karşılama mücadelesi nedeniyle petrol fiyatları yılın ikinci yarısında artabilir. Bu olasılığı Hindistan ve Çin’den gelen talep artışına bağladı.

IEF’ten Joseph McMonigle, petrol talebinin hızla Covid öncesi seviyelere geri döndüğünü, ancak arzın bunu yakalamakta zorlandığını belirterek, şu anda fiyatları kontrol eden tek faktörün yaklaşmakta olan bir resesyon korkusu olduğunu söyledi.

McMonigle, “Dolayısıyla, bu yılın ikinci yarısında arzı sürdürmekle ilgili ciddi sorunlar yaşayacağız ve bunun sonucunda fiyatların buna tepki verdiğini göreceksiniz” açıklamasında bulundu.

Çin ve Hindistan Talebi

Petrol fiyatlarındaki artışı dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin ve Hindistan’dan gelen artan talebe bağlayan McMonigle, “Hindistan ve Çin’in birleşimi, bu yılın ikinci yarısında günde 2 milyon varil talep artışı sağlayacak” diye konuştu.

Petrol fiyatlarının bir kez daha varil başına 100 dolara yükselip yükselmeyeceği sorulduğunda, fiyatların zaten varil başına 80 dolarda olduğunu ve potansiyel olarak buradan daha yükseğe çıkabileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

IEF yetkilisi, OPEC+ için dünyanın büyük bir arz-talep dengesizliğine yenik düşmesi halinde harekete geçeceğini ve arzı artıracağını öne sürdü. Ham petrol varil fiyatı bu haftayı 76 dolar seviyesinden kapattı.

‘LNG Fiyatları Kışa Bağlı’

McMonigle ayrıca sıvılaştırılmış doğal gaz piyasası hakkında da konuştu ve Avrupa’nın enerji piyasasındaki istikrarının, 2022′ye kıyasla daha sıcak bir kışa bağlı olduğunu söyledi. Küresel politika yapıcılar, LNG fiyatları düşmesi nedeniyle kayıtsız kalamayacağını savunan McMonigle, yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirtti.

Enerji geçişine devam edilmesini ve tüm seçeneklerin masada olması gerektiğini belirten McMonigle, enerji piyasalarındaki fiyatların ve oynaklığın yakından izlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.