Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IEF Yetkilisi: Petrol Piyasasında Ciddi Sorunlar Yaşanabilir

Uluslararası Enerji Forumu Genel Sekreteri McMonigle, petrol piyasasında ciddi sorunlar görülebileceğini söyledi. Ayrıntılar haberde...
IEF Yetkilisi: Petrol Piyasasında Ciddi Sorunlar Yaşanabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Enerji Forumu Genel Sekreteri’ne (IEF) göre, arzın talebi karşılama mücadelesi nedeniyle petrol fiyatları yılın ikinci yarısında artabilir. Bu olasılığı Hindistan ve Çin’den gelen talep artışına bağladı.

IEF’ten Joseph McMonigle, petrol talebinin hızla Covid öncesi seviyelere geri döndüğünü, ancak arzın bunu yakalamakta zorlandığını belirterek, şu anda fiyatları kontrol eden tek faktörün yaklaşmakta olan bir resesyon korkusu olduğunu söyledi.

McMonigle, “Dolayısıyla, bu yılın ikinci yarısında arzı sürdürmekle ilgili ciddi sorunlar yaşayacağız ve bunun sonucunda fiyatların buna tepki verdiğini göreceksiniz” açıklamasında bulundu.

Çin ve Hindistan Talebi

Petrol fiyatlarındaki artışı dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin ve Hindistan’dan gelen artan talebe bağlayan McMonigle, “Hindistan ve Çin’in birleşimi, bu yılın ikinci yarısında günde 2 milyon varil talep artışı sağlayacak” diye konuştu.

Petrol fiyatlarının bir kez daha varil başına 100 dolara yükselip yükselmeyeceği sorulduğunda, fiyatların zaten varil başına 80 dolarda olduğunu ve potansiyel olarak buradan daha yükseğe çıkabileceğini kaydetti.

IEF yetkilisi, OPEC+ için dünyanın büyük bir arz-talep dengesizliğine yenik düşmesi halinde harekete geçeceğini ve arzı artıracağını öne sürdü. Ham petrol varil fiyatı bu haftayı 76 dolar seviyesinden kapattı.

‘LNG Fiyatları Kışa Bağlı’

McMonigle ayrıca sıvılaştırılmış doğal gaz piyasası hakkında da konuştu ve Avrupa’nın enerji piyasasındaki istikrarının, 2022′ye kıyasla daha sıcak bir kışa bağlı olduğunu söyledi. Küresel politika yapıcılar, LNG fiyatları düşmesi nedeniyle kayıtsız kalamayacağını savunan McMonigle, yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirtti.

Enerji geçişine devam edilmesini ve tüm seçeneklerin masada olması gerektiğini belirten McMonigle, enerji piyasalarındaki fiyatların ve oynaklığın yakından izlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%