Yatırım yapmaya başla!

IEA: Yenilenebilir Enerji, Toparlanma Planlarının Merkezine Koyulmalı

Uluslararası Enerji Ajansı, yeni güncellemesindeki tahminleriyle dikkat çekerken hükümetlere toparlanma planlarının merkezine temiz enerjiyi koymaları için çağrıda bulundu.
IEA: Yenilenebilir Enerji, Toparlanma Planlarının Merkezine Koyulmalı

İklim değişikliği ve yenilenebilir enerji konuları, küresel krizle birlikte daha çok gündeme gelmeye başladı. Örneğin IMF Başkanı ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel’den yeşil toparlanma açıklamaları geldi.

Uluslararası Enerji Ajansı da bugün hükümetlere, yirmi yıldır dünya çapında yeni yenilenebilir enerji kurulumlarında ilk yavaşlamayı öngördüğü için koronavirüs ekonomik toparlanma planlarının merkezine temiz enerjiyi koyma çağrısında bulundu.

Yenilenebilir enerji öngörülerini güncelleyen IEA, kilitleme önlemlerinin geniş kapsamlı sonuçları olacağı konusunda uyarı yaptı.

2020’nin yeşil enerji için bir tampon yılı olmasını bekleyen ajans, iki yıllık yenilenebilir kapasitedeki büyüme tahminini yaklaşık yüzde 10 seviyesinde azalttı. Gerekçe olarak da tedarik zinciri aksaklıklarına, inşaat gecikmelerine, sosyal mesafeli tedbirlerine ve finansman zorluklarına atıfta bulundu.

Elektrik, güneş, rüzgar ve hidroelektrik sağlayan sektörlerin krizde büyük ölçüde dirençli olurken, esas olarak ulaşımda kullanılan biyoyakıt pazarının küresel seyahat durma noktasındayken ve petrol fiyatları düştükçe radikal olarak değişeceğini bildirdi.

Birçok ülke yenilenebilir enerji kullanımını artırmaya söz vermişken IEA hükümetleri virüs sonrası ekonomik iyileşmeyi planlarken bu çabaları iki katına çıkarmaya çağırdı.

2020’de küresel enerji kaynaklı CO2 emisyonlarında yüzde 8’e varan bir azalmanın kutlanacak bir şey olmadığı konusunda uyardı ve şu ifadeleri kullandı:

IEA Politika Yapıcılar Temiz Enerji Toparlanma Plan Merkezine Koy Çağrısı 2019’un Ekim ayında yayınlanan son beş yıllık enerji tahmininin güncellemesi olan yeni raporda, süregelen belirsizlik nedeniyle 2020 ve 2021 tahminlerinin yılın ikinci yarısında son piyasa ve politika gelişmelerini yeniden değerlendirmek üzere güncelleneceği aktarıldı.

Covid-19 krizinin yenilenebilir enerji kapasitesindeki küresel büyümeye zarar verdiği ancak durdurmadığı belirtilirken dünya çapında yeni yenilenebilir enerji tesislerinin sayısının bu yıl virüs nedeniyle gerileyerek 20 yıldaki ilk yıllık düşüşü temsil edeceği söylendi.

IEA Yenilenebilir Elektrik Kapasitesi Eklemeleri Tahmin
Kaynak: IEA

2021’de yenilenebilir enerji kaynaklarının esneklik göstermesi beklenirken geciken projelerin çoğunun online olacağı ve yeni kurulumlarda bir toparlanma yaratacağı tahmin edildi. Sonuç olarak, gelecek yıl 2019’daki ile aynı yenilenebilir elektrik kapasitesi eklemelerine ulaşacağı öngörüldü.

Fakat toparlanmaya rağmen 2020 ve 2021’deki toplam büyümenin Ekim 2019’da yayınlanan bir önceki IEA tahminine kıyasla neredeyse %10 daha düşük olduğu görüldü.

“Bu yılın başında, çeşitli pazarlardaki yenilenebilir kaynaklar zaten finansman, politika belirsizliği ve şebeke entegrasyonu konusunda zorluklarla karşı karşıyaydı. Covid-19 şimdi bu endişeleri yoğunlaştırıyor. Bununla birlikte hükümetler, yenilenebilir enerji yatırımlarını ekonomilerini canlandırmak için tasarlanan teşvik paketlerinin önemli bir parçası haline getirerek bu eğilimi tersine çevirme fırsatına sahiptir.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum