Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA Uyardı: Petrolde Arz Kesintisi Resesyona Sürükleyecek

Uluslararası Enerji Ajansı, yüksek enflasyon ve faiz artışıyla boğuşan küresel ekonominin, yüksek petrol fiyatlarıyla daha da darbe alacağını vurguladı.
IEA Uyardı: Petrolde Arz Kesintisi Resesyona Sürükleyecek
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Petrol Piyasası Ekim 2022 raporunu yayımladı. Raporda öne çıkan en önemli detaylar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC), üretimi kısma kararının getireceği olası olumsuzluklar oldu.

OPEC, günlük petrol üretimini 2 milyon varil azaltmaya karar verdi. IEA raporunda bu kararın petrol fiyatlarını yükselteceği, bunun da zaten bozulan ekonomik görünüm ortamında küresel resesyona yol açacağı ifade edildi.

Kurum, 2023 yılı için küresel günlük petrol talebini 470 bin varil düşürerek 1,7 milyon varile indirdi.

Dünya, Tarihin En Kötü Küresel Enerji Kriziyle Mücadele Ediyor

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşın getirdiği olaylar, Avrupa’yı korkunç bir enerji krizinin içine soktu. IEA raporunda buna dikkat çekilirken, petrol piyasasında da yıkıcı etkiler olacağı belirtildi.

OPEC’in petrol arzını keskin bir şekilde azaltma planının piyasa büyüme yörüngesini raydan çıkardığı ve enerji güvenliği endişelerini artırdığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Ham petrol fiyatlarının Eylül ayındaki en düşük seviyenin üzerinden 14 dolar arttığı ve Brent petrolün üç haneli sayıları test ettiği söylendi.

Yüksek enflasyon ve merkez bankalarının faiz artışlarıyla birlikte durgunluğun eşiğinde olan küresel ekonominin, iyice devrilme noktasına geldiği belirtildi.

OPEC’in kesintilerinin büyük kısmının Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri tarafından gerçekleştirileceği, AB’nin denizcilik hizmetleri yasağı ve petrol ithalatı konusunda ambargoların tam olarak yürürlüğe girmesinin ardından daha fazla üretim kaybı yaşanacağına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.