Yatırım yapmaya başla!

IEA: “Pahalı Enerji Geri Geldi ve Bu Küresel Ekonomiyi Tehdit Ediyor”

Uluslararası Enerji Ajansı, pahalı enerjinin geri döndüğü ve küresel ekonomiyi tehdit ettiği yönünde uyarıda bulundu. Detaylar aşağıda;
IEA: “Pahalı Enerji Geri Geldi ve Bu Küresel Ekonomiyi Tehdit Ediyor”

Uluslararası Enerji Ajansı, son aylık raporunda petrol, gaz ve kömür fiyatları olmak üzere enerji fiyatlarında çarpıcı bir artış gördüğünü belirtti. Paris merkezli organizasyon bugünkü açıklamasında; “pahalı enerji geri döndü ve bu ekonomik büyümeyi tehdit ediyor” diyerek mevcut rakamlara dikkat çekti.

İlgili haberde petrol fiyatlarının bu yıl yüzde 25’in üzerinde artış gösterdiği ve bazı yatırımcıların rakamların yıl sonundan önce 3 haneli seviyelere ulaşacağını öngördüğü hatırlatıldı. Tabii bu arada, fiyatlar ara seçimlerden önce Amerikan tüketicilerin aleyhine işlerken Donald Trump da yükselen benzin fiyatları nedeniyle OPEC’i suçluyordu.

Artan enerji fiyatlarının bir sonucu olarak IEA, önümüzdeki iki yıl boyunca talep görünümünü aşağı yönlü revize etti.

IEA 2 Yıllık Petrol Talebi Görünümünü Revize EttiBuna göre Uluslararası Enerji Ajansı, talebin 2018’de günlük 110 bin varil düşerek günlük 1.3 milyon varile düşeceğini ve 2019’da da 1.4 milyon varile gerileyeceğini tahmin etti. Bu arada uluslararası piyasalarda Brent ham petrol Cuma günü yaklaşık yüzde 21’lik artışla 81.29 seviyesinde gerçekleşirken, ABD Batı Teksas türü petrol yüzde 1’lik artışla 71.73 seviyesinde işlem gördü.

Salı günü 2018 ve 2019 için küresel ekonomik tahminlerini % 3.7’ye indiren IMF de petrol talebinin önümüzdeki aylarda düşebileceği yönünde endişelerini dile getirmişti.

Tüm bunların yanında IMF ile IEA’ya ek olarak OPEC de petrol talebi büyüme tahminini düşürdüğünü kaydetmişti. Orta Doğu egemenliğindeki kartel, gelişmekte olan piyasalardan ve ABD – Çin ticaret savaşından gelen potansiyel aksaklıklara dikkat çekerek tahmini düşürmüştü. Sonuçta; IEA’nın raporu ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının uygulanmaya başlamasına haftalar kala, petrol fiyatları 80 doların üzerindeyken geldi.

IEA raporunda ayrıca son zamanlardaki üretim artışlarının yedek kapasite pahasına gerçekleştiğini dile getirdi.

IEA Pahalı Enerji Geri Geldi Bu yükün bir süre daha devam edeceğini ve muhtemelen daha yüksek fiyatlar getireceğini kaydeden IEA, bunun küresel ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini aktardı. Ayriyeten; hem küresel petrol talebinin hem de arzının günlük 100 milyon varil seviyesinde yeni, tarihi bir zirveye ilerlediğini belirterek yakın zamanda büyüme kesintisi işareti vermediğini ifade etti. Ve talebin itici güçlerinin, petrokimyasallarla birlikte çok güçlü olduğunu vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum