Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IEA Küresel Petrol Talep Tahminini Düşürüp Krize Karşı Uyardı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Rusya-Ukrayna savaşını gerekçe göstererek 2022 küresel petrol talebini sert düşürürken kriz konusunda uyardı. İşte detaylar;
IEA Küresel Petrol Talep Tahminini Düşürüp Krize Karşı Uyardı
Yorum

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) yayımladığı son raporunda küresel petrol talebi tahminini sert düşürdü. IEA, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle dünyanın en büyük ihracatçısının petrol arzı konusunda önemli soruların gündeme geldiğinin altını çizdi.

Ve savaşın ekonomik etkileriyle, 2022’de küresel petrol talebi tahminini günde yaklaşık 1 milyon varil aşağı revize ettiğini duyurdu. Böylece bu yıl için tahminini günlük 99,7 milyon varil olarak belirledi.

Raporda artan emtia fiyatları ve Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımların küresel ekonomik büyümeyi kayda değer ölçüde düşürmesinin beklendiğini aktardı.

Son aylık raporunda IEA, onlarca yılın en büyük arz krizine dönüşebilecek şeyle karşı karşıya kalındığını belirterek küresel enerji piyasalarının bir yol ayrımında olduğunu belirtti.

Olayların nasıl gelişeceğini bilmek için henüz çok erken olsa da, krizin enerji piyasalarında kalıcı değişikliklere yola açabileceğini ekledi.

IEA’nın raporu, Rusya’nın komşusunu işgalinin petrolü tarihi seviyelere çıkardığından beri çoğu sanayileşmiş 31 ülkeyi temsil eden ancak Rusya’yı temsil etmeyen IEA’dan gelen ilk aylık rapor oldu.

IEA: OPEC Üretimi Artırmazsa Nisan’da Petrol Üretimi 3 Milyon Varil Düşebilir

Uluslararası Enerji Ajansı, yaptırımlar nedeniyle Nisan ayında Rus petrol üretiminin günde üç milyon varil kaybedilebileceğini söyledi. OPEC’in üretimi artırmaması durumunda petrol piyasasının onlarca yılın en büyük kriziyle karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu bu ay mütevazı üretim artış kararı açıkladı.

Kaldı ki öncesinde görüş bildiren uzmanlar OPEC+ üretimi artırmazsa fiyatların korkutucu yerlere gidebileceğini söylemişti. Ancak OPEC+ süren savaş ortasında mütevazı artış planını sürdürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu