Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA Kömür Talebinin Bu Yıl Yeni Rekora Ulaşmasını Bekliyor

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yapılan araştırmaya göre bu yıl kömür talebinde yeni zirve yaşanacak. Raporun detayları haberde...
IEA Kömür Talebinin Bu Yıl Yeni Rekora Ulaşmasını Bekliyor
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde savaş ve yüksek enflasyon, enerji maliyetlerindeki artışı da beraberinde getiriyor. Araştırmaya göre bu durum kömür talebini artıracak. Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre küresel bazda kömür tüketimi bu yıl 8 milyar tonu aşacak.

Rapor yüksek doğal gaz fiyatları nedeniyle tüketicilerin kömüre yöneleceğini içeriyor. IEA küresel kömür kullanımının bu yıl, bir önceki yıla göre yüzde 1.2 oranında artacağını ve tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkacağını bildirdi.

Daha önceki rekor tüketim seviyesi 2013 yılında görülmüştü. İklim değişikliği ile mücadele kapsamında temiz enerjiye dönüşüm teşvik edilse de doğal gaz fiyatlarındaki artış, elektrik üretiminde kömür kullanımının payını artırıyor.

Küresel kömür tüketimi
Kaynak: IEA

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Avrupa’nın almış olduğu yaptırım kararları ve bunun karşılığında Rusya’nın gaz tedarikini azaltması da kömür kullanımının artmasında önemli rol oynuyor. Rapora göre gelişmiş ülkelerde kömür talebinde gelecek birkaç yıl içerisinde azalma yaşanması bekleniyor.

Gelişmekte olan ülkelerde ise bu talebin artacağı tahmin ediliyor. Özellikle Çin, Endonezya ve Hindistan’da kömür tüketiminin bu sene yeni zirvelere çıkacağı belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

IEA Enerji Piyasaları ve Güvenliği Direktörü Keisuke Sadamori, raporla ilgili, dünyanın fosil yakıtlarda en yüksek tüketim seviyesine yaklaştığına dikkat çekti ve “Bu pik seviyeye ulaşmanın ardından ilk olarak kömür talebi düşmeye başlayacak fakat henüz o noktada değiliz.” değerlendirmesinde bulundu.

Enerji krizi etkisiyle yenilenebilir kaynaklar ve ısı pompalarının kurulumunun hızlandığına dair işaretler olduğunu belirten Sadamori, bu gelişmelerin gelecek yıllarda kömür talebinin azalmasına yardımcı olacağını söyledi. Hükümet politikalarının da daha güvenli ve sürdürülebilir bir yol haritası oluşturmak için kilit rol oynadığını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.