Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA Bu Yıl için Petrol Talebi Beklentisini Aşağı Çekti

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 2024 yılı için küresel petrol talebi büyümesine ilişkin tahminini düşürdü. Rapor sonrası petrol düşüşe geçti. Ayrıntılar haberde…
IEA Bu Yıl için Petrol Talebi Beklentisini Aşağı Çekti
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından petrol talebine ilişkin tahmin yer aldığı aylık rapor paylaşıldı. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Çarşamba günü 2024 petrol talebi büyüme tahminini düşürerek, bu yılın küresel petrol talebi görünümüne ilişkin beklentiler ile petrol üreticisi grup OPEC arasındaki farkı genişletti.

IEA ve OPEC arasındaki fark, petrol piyasasının gücü ve dünyanın temiz enerjiye geçiş hızı konusunda farklı sinyaller içeriyor. IEA’nın aylık raporuna göre, bu yıl küresel petrol talebi günde 1,1 milyon varil artacak ancak önceki tahminlere göre 140.000 varillik bir düşüş yaşanacak. Bu artışın büyük ölçüde gelişmiş OECD ülkelerinde zayıf talepten kaynaklandığı belirtiliyor.

IEA, 2024 için daha düşük tahminin, Avrupa’da dizel otomobillerin payının azalması ve zayıf endüstriyel faaliyet ile hafif kış döneminin motorin tüketimini olumsuz etkilemesiyle ilişkili olduğunu ifade etti.

IEA’nın raporunda, ABD’deki zayıf dizel teslimatlarıyla birleştiğinde, OECD petrol talebindeki bu daralmanın ilk çeyrekte gerçekleşebileceği belirtildi. Bu düşüşün dirençli olmayan petrol fiyatlarıyla dengelendiği ve Çin’in öncülüğünde artan talebin etkisiyle OECD talebinin toparlandığına dikkat çekildi.

Ham petrol saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

OPEC ise dünya petrol talebinin 2024’te günde 2,25 milyon varil artacağı beklentisinde değişiklik yapmadı Bu, IEA’nın tahminine göre günde 1,15 milyon varillik bir fark oluşturuyor. Her iki kuruluşun 2025 tahminleri birbirine daha yakın görünüyor. IEA, talep büyüme tahmininie günde 1,2 milyon varile yükseltirken, OPEC ise günlük 1,85 milyon varil tahminini değiştirmedi.

GCM Yatırım Banner

Rapor sonrası petrol fiyatında sert düşüş meydana geldi. Ham petrol varil fiyatı yüzde 0,6’yı aşan kayıpla 77 dolar seviyesine geriledi. Brent petrol ise 81 dolardan alıcı buluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.