Yatırım yapmaya başla!

IEA: Yüksek Petrol Fiyatları Tüketicilere Zarar Veriyor ve Yakıt Talebini Azaltıyor!

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, yüksek petrol fiyatlarının tüketicilere zarar verdiğini ve aynı zamanda üreticiler üzerinde de olumsuz etkiler yaratabileceğini söyledi.
IEA: Yüksek Petrol Fiyatları Tüketicilere Zarar Veriyor ve Yakıt Talebini Azaltıyor!

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, bugün yaptığı açıklamada yüksek petrol fiyatlarının tüketicilere zarar verdiğini ve aynı zamanda üreticiler üzerinde de olumsuz etkiler yaratabileceğini söyledi.

Sonuçta Hindistan ve Endonezya gibi gelişmekte olan Asya ekonomileri, bu ay düşmesine rağmen yıl başından beri % 15 civarında artış gösteren petrol fiyatlarından sert bir şekilde etkilenmişti. Hindistan’daki yakıt ithalat masrafları da gelişen piyasa para birimlerinin dolara karşı düşüşü, büyümedeki çöküş, protestolar ve hükümetin yakıt fiyat kontrolleri nedeniyle yukarı çekilmişti.

Bu noktada, Uluslararası Enerji Ajansı’nın İcra Direktörü Fatih Birol’un Singapur’daki bir enerji konferansında yaptığı açıklama dikkat çekti.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın İcra Direktörü Fatih Birol Singapur Konferansı Açıklamaları Çünkü Fatih Birol; “birçok ülkenin cari hesap açıkları, yüksek petrol fiyatlarından etkilendi” diyerek çarpıcı şeyler söyledi. Küresel petrol talebi büyümesi üzerinde iki tane aşağı yönlü baskı olduğunu dile getiren Birol, birinin yüksek petrol fiyatları olduğunu ve bunun birçok ülkede doğrudan tüketici fiyatlarına bağlı olduğunu vurguladı.

Aşağı yönlü baskıdan diğerini ise küresel ekonomik büyüme hızının yavaşlaması olarak gösterdi.

Küresel Petrol Talebi Üzerinde İki Aşağı Yönlü Baskı Var Birol ayrıca Güneydoğu Asya’da talep hızla yükselirken üretimin düşmesi neticesinde yüksek petrol fiyatlarının etkisinin hızla artacağını, bunun bölgenin net bir petrol, doğalgaz ve kömür ithalatçısı haline gelmesiyle sonuçlanacağını kaydetti. Bir yavaşlama olasılığından bahsetse de Birol yakıt tüketimi için genel görünümün devam eden büyümeye işaret ettiğini bildirdi.

Bu noktada, elektrikli araçların yükselişinin önümüzdeki yıllarda dizel ve benzin gibi ürünler için maksimum talebe yol açmasının beklendiği aktarıldı.

Fatih Birol Elektrikli Araç Yakıt Yorumu Ayriyeten plastik gibi ürünlerdeki tüketim patlaması ve havacılıktan kaynaklanan yakıt talebi büyümesinin petrokimyasal ürünlere ve jet yakıtı gibi yüksek kaliteli ürünlere rafineri yatırımını artırdığı hatırlatıldı. Fatih Birol da; “küresel petrol talebi, elektrikli araçların yükselişine rağmen büyümeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

Birol tüm bunların ötesinde petrolden daha çok sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) talebinin patlayacağını dile getirdi .

LNP Talebi Patlayacak Buna göre Birol, küresel LNG ticaretinin 2023’e kadar 3’te 1 oranında büyüyerek günde 500 milyar metreküpü geçebileceğini söyledi. ABD, Katar ve Avustralya olmak üzere yalnızca 3 ülkenin küresel LNG’nin yüzde 60’ını tedarik edeceğinin üzerini çizdi. Burada LNG talebinin temel olarak, kömürden doğal gaza geçişini öngören kirlilik karşıtı programının yürütüldüğü Çin’deki büyümeden kaynaklandığı belirtildi.

Ancak Güneydoğu Asya’da talebin hızlı bir şekilde artmasının beklendiği, Birol’un da enerji sektörünün 2040 yılına kadar 50 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç duyduğunu, söz konusu rakamın tüketimi karşılayabilmek için mevcut seviyenin iki katından fazla olduğunu söylediği bilgileri de verildi.

Bu büyüme potansiyeline rağmen LNG sektörünün fosil yakıtlardan daha temiz ve daha ucuz hale gelen yenilenebilir enerji ve depolama teknolojisiyle artan bir rekabet içerisinde olduğu da vurgulandı. Birol da güneş enerjisinin birçok ülkede yeni elektriğin en ucuz kaynağı haline geldiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum