Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IEA Başkanı Fatih Birol Davos’ta Petrol Piyasasını Değerlendirdi

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Davos’ta yapılan ekonomi zirvesinde petrol piyasası hakkında beklentilerini paylaştı.
IEA Başkanı Fatih Birol Davos’ta Petrol Piyasasını Değerlendirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

International Energy Agency (IEA) Başkanı Fatih Birol, İsviçre’nin Davos kentinde yapılan zirvede petrol piyasasına yönelik değerlendirme yaparak beklentilerini paylaştı. Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Birol, talep açısından piyasada bir belirsizlik olduğunu, ancak günlük talebin en az 1 milyon varil artış göstereceğini söyledi.

ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinden gelecek olan haberlere odaklanan petrol fiyatları bugün yatay bir seyir izliyor. Saat 13:56 itibarıyla Brent petrolün varili 62,15, ham petrolünki 53,49 dolardan işlem görüyor.

IEA Başkanı Fatih Birol Davos’ta yaptığı yorumda, ABD’nin daha fazla kaya petrolü üreteceğini söyledi.

Petrol talebini günlük en az 1 milyon varil artacağını belirten Birol, ABD’nin LNG ihracatının çok güçlü bir şekilde arttığını, Çin’in ise Japonya’yı geçerek en büyük doğal gaz ithalatçısı olduğunu dile getirdi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, üretimde çok keskin kısıntılar yapmaya başladıklarını söyledi. Suudi Arabistan ve Rusya’nın enerji bakanları ise Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda yapacakları karşılıklı görüşmeleri iptal etti.

Birol, sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) geleceğinin çok parlak olduğunu söyledi.

Bu konuda Türkiye’nin tam zamanında adım attığını, gerekli altyapıların hazırlandığını, bu açıdan atılan adımların meyvesinin bu yıl olmazsa gelecek yıl alınmaya başlanacağını ekledi. Dünya enerji piyasaları hakkında da değerlendirme yapan Birol, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın petrol piyasasını direkt etkileyeceğini, son 10 yılda dünya petrol talebindeki büyümenin yarısının tamamen Çin’den geldiğini dile getirdi. Bu gelişmelerin fiyatlarda bir dalgalanmaya sebep olduğunu, ABD kaya petrolünün artmasının piyasayı rahatlatacağını ifade etti.

Fiyatların aşağı yönlü hareket etmesinin Türkiye gibi enerjiyi dışarıdan alan ülkelerde cari açığını azaltacağını söyledi.

Piyasaların OPEC üretim kısıntısı ve ABD rekor artışı gibi gelişmeleri yakından izlediğini, 2018 yılında çok ciddi kararlar alındığını ve fiyatların 60 dolar civarından 50’lere indiğini dile getirdi. Bu durumun Türkiye gibi petrol ve doğal gazı dışarıdan alan ülkeler için iyi bir haber olduğuna dikkat çekti. Özellikle de cari açık için güzel bir haber olduğunu söyleyen Birol, önümüzdeki süreçte İran’dan petrol ithal eden ülkelere getirilen geçici muafiyetin sonlandırılma ihtimalinin izleneceğini sözlerine ekledi.

Vadeli petrol kontratları küresel ekonomik görünümdeki olumsuz görünümün etkisiyle Salı günü ekside seyretti.

Salı günü hafif gerileyen fiyatlar, bugünkü tabloya bakıldığında çok fazla değişkenlik göstermedi. Uzmanlar piyasalardaki bu olumsuz havanın ABD Başkanı Donald Trump’ın başekonomi danışmanının ABD’nin Çinli yetkililerle ön görüşmeleri iptal ettiği yolundaki haberi yalanlamasına rağmen, iki ülke arasındaki gerilimin devam edeceğine dair endişelerin doğmasından kaynaklandığını belirtti.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Stratejisti Daniel Hynes, son dönemdeki zayıf veriler dikkate alındığında negatif tarafta olma eğilimi gösteren ekonomik büyüme konusunda devam eden tartışmaların izleneceğini belirtti. Bu durumun da dikkatleri petrol talebine çevireceğini ekledi.

Borsada alıcısı çıkmayan İran petrolünün günlük satışı 1 milyon varilin üzerinde.

Geçtiğimiz günlerde 1 milyon varil ham petrol İran Enerji Borsası’nda satışa sunulmuş ancak alıcısı çıkmamıştı. İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, 5 Kasım’da başlayan ABD yaptırımlarından sonra İran’ın petrol satışının günlük 1 milyon varilin üstünde olduğunu belirtti. Japonya’nın da kendilerinden petrol alan ülkeler arasında yer aldığını, ABD yaptırımları konusunda herhangi bir endişeleri olmadığını ve petrol ihraç etmenin başla yollarının da olduğunu söyledi.

Güncel Petrol Fiyatları için Tıklayın

Avrupa Birliği’nin İran’la ticareti kolaylaştırmak için tasarladığı özel ödeme mekanizması (SPV) hakkında bilgi veren Himmeti, Avrupalıların teknik açıdan problemlerle karşılaştığını belirtti. İran’ın tüm siyasetini Avrupa’nın mali mekanizmasından bağımsız oluşturduklarını ve halihazırda Türkiye, Çin, Güney Kore, Rusya ve Hindistan ile para takası zemininin bulunduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu