Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IEA: ABD, Suudi Arabistan’ın Lider Petrol İhracatçısı Konumuna Göz Koydu

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), ABD’nin Suudi Arabistan’ın dünyanın lider petrol ihracatçısı pozisyonuna meydan okuyacağını belirtti. İşte detaylar;
IEA: ABD, Suudi Arabistan’ın Lider Petrol İhracatçısı Konumuna Göz Koydu
Son Güncelleme: 
Yorum

Birkaç ay önce ABD dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olarak Suudi Arabistan’ı yerinden edecek diyen Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), bugünkü aylık raporunda ABD’nin Suudi Arabistan’ın dünyanın lider petrol ihracatçısı pozisyonuna meydan okumasını beklediğini kaydetti.

ABD’nin yükselen shale üretiminin, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olarak Suudi Arabistan’ı kuşattığını ve yakaladığını bildiren IEA; “Gerekli boru hatlarının ve terminallerin montajı, trendin devam etmesini sağlayacak şekilde hızla devam ediyor” dedi. Zaten ABD Haziran ayında lider petrol ihracatçısı olarak Suudi Arabistan’ı bir an için geçmişti.

İhracatın günlük 3 milyon varilin üzerine çıktığı Haziran’da, toplam ham petrol ve ürün ihracatı günlük yaklaşık 9 milyon varile yükselmişti.

ABD Haziran Suudi Arabistan'ın Lider Petrol İhracatçısı Konumunu Geçti Aynı zamanda Suudi Arabistan hem ham hem de rafine ürün ihracatını azaltmıştı. Ne var ki petrol zengini krallık Temmuz ve Ağustos aylarında, ABD kasırga kesintilerinden etkilendiği için en üst sırada yer aldı. IEA ayrıca süren ticaret anlaşmazlığının da ABD shale sevkiyatları için son aylarda pazar bulmayı zorlaştırdığını ekledi. Diğer taraftan Paris merkezli enerji ajansının aylık raporu, ABD’nin petrol fiyatları ne olursa olsun enerji hakimiyeti istediği bir zamanda geldi.

Bu haftanın başlarında Abu Dabi’de konuşan ABD Enerji Bakan Yardımcısı Dan Brouillette, Donald Trump’ın genellikle enerji baskınlığı hakkında konuştuğunu söylemişti.

IEA: ABD Dünyanın En Büyük İhracatçısı Olmaya İlerliyor Öte yandan son 10 yılda ABD, petrol üretimini günde iki katına çıkarıp 12.3 milyon varile ulaştırmış ve kendisini dünyanın en büyük petrol üreticisi konuma getirmişti. Ve halihazırda piyasa çok fazla tedarikle başa çıkmak için uğraşırken ABD pazarı daha çok petrolle doldurmaya hazırlanıyor ki bu da fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı yapıyor.

IEA yılın son üç ayında ABD’nin ihracat altyapısını daha da ilerletmesinin beklendiğini, bunun da süper gücün ham ihracatta günlük 4 milyon varil seviyesine ulaşmasına izin vereceğini söyledi. “Üretimin güçlü şekilde artmasıyla birlikte, soru şu ki ABD’nin ham ihracat satıcıları, uluslararası pazarları yakalamak için yeterince çekici olabilir mi?” ifadelerini ekledi.

2019 için petrol talebindeki büyüme tahminlerini günlük 1.1 milyon varil ve 2020 için günlük 1.3 milyon varille değiştirmeden bırakan IEA, tahminlerini ekonomik iklimde ve ticari anlaşmazlıklarda daha fazla bir bozulma olmayacağı varsayımına dayandırdı. OPEC ise Çarşamba günü 2019 ve 2020 için petrol talebindeki büyüme tahminini arka arkaya ikinci kez aşağı yönlü revize etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu