Yatırım yapmaya başla!

IEA 2019’a Yönelik Petrol Talebini Azalttı

Uluslararası Enerji Ajansı, küresel petrol talebinin Asya'daki ekonomik durgunluğun ardından daha yavaş artacağını belirtti.
IEA 2019’a Yönelik Petrol Talebini Azalttı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), hem 2018 hem de 2019 için petrol talebindeki büyüme tahminlerini düşürdü. Küresel petrol talebinin, Asya’daki ekonomik durgunluk düşünüldüğü zaman daha yavaş artacağını açıkladı.

Ajans; Çin, Japonya ve Brezil’yadaki hayal kırıklığı yaratan 2019’un zorlu bir çeyrek ile başladığını ve bunun küresel talep tahminini Ekim ayından beri ilk kez düşürdüğünü belirtti.

IEA, 2018 petrol talebi büyüme tahminini 70 bin varil düşüş ile günlük 1,2 milyona, 2019 ise 90 bin düşüş ile günlük 1,3 milyon varile çekti.

İEA Petrol Talebini DüşürdüTahminlerin, ABD-Çin ticaret savaşı konusundaki küresel endişeler ve Orta Doğu’da artan gerilimler nedeniyle düşürüldüğü açıklandı. Ayrıca bireysel pazarlara özgü çeşitli faktörlere de atfediliyor.

Raporda, “Değişiklikler, Mısır, Hindistan, Endonezya ve Nijerya gibi büyük tüketici ülkelerdeki beklenenden düşük 2018 verilerini yansıtıyor,” ifadeleri kullanıldı. Bu yılki erken verilerin ise Brezilya, Çin ve Japonya’da ajansın tahminlerinin altında talebe işaret ettiği söylendi.

ABD’nin İran üretimini kısması nedeniyle stokların bu çeyrekte sert düşmesini yönelik beklentiler de tahminlerin düşürülmesine neden oldu.

ABD'nin İran Yaptırımları Tahminlerde Düşüş EtkeniEnerji politikasına ilişkin büyük ekonomilerde tavsiyelerde bulunan Paris merkezli ajans, “Talep tarafından endişeleri temin etmenin mütevazi bir dengesi var. Öyle olsa bile talebin yavaşlaması yılın geri kalanında hızlanacağına inandığımız için talepdeki yavaşlamanın kısa ömürlü olması muhtemel,” ifadelerini kullandı.

Amerikan yaptırımlarının İran üzerindeki etkisini tam olarak beklerken, tüccarlar Suudi Arabistan gibi diğer OPEC üyelerinin herhangi bir zararı telafi etmek için üretimi ne kadar hızlı bir şekilde artıracaklarını açıklarken, petrol fiyatları Londra’da 70 doların biraz üstünde seyrediyor. Riyad iki petrol tankeri ve bazı tesislerin saldırıya uğradığını söylediği için Orta Doğu’daki gerginlikler bu hafta yeniden patladı.

IEA, ilk çeyrekte küresel petrol talebi tahminlerini günde 400 bin varil ve yıl boyunca günde 200 bin varil düşürdü.

Ajans İlk Çeyrek Günlük TalepSonuç olarak 2019 büyüme hızı günde 90 bin varil düşürüldü ve hala sağlıklı bir tahmin olan 1,3 milyon varil düzeyinde bıraktı. Beklenmedik zayıflık nedeniyle petrol stokları, OPEC ve ortaklarının piyasayı dengede tutmak için üretimi düşürmesine rağmen birinci çeyrekte günde 70 bin varil düştü.

Ancak talebin düzelmesiyle birlikte fazlalık sıkışık hale gelmekle birlikte ajansın bu çeyrekte stokların benzer miktarda düşmesine neden olduğu konusunda uyardı. Gelişmiş ülkelerde stoklar, Mart ayında 25,8 milyon varil düşerken, öngörülen talebi karşılamak için gereken seviyeler bakımından Temmuz ayından bu yana en düşük seviyelere geriledi.

IEA, İran’ın petrol üretiminin Eylül 2013’ten bu yana en düşük seviyesine gerilediğini ve daha da düşebileceğini dile getirdi.

İran Üretimi En Düşük SeviyedeAjans, ABD yaptırımlarının başlamasıyla birlikte İran’ın üretiminin günde 2,6 milyon varile gerilediğini belirtti. Cezaların tam anlamıyla yürürlüğe girmesi nedeniyle bu ay, 10 yıldan daha uzun bir sürenin en düşük seviyesine inebileceğini ifade etti. Ayrıca diğer üreticilerin boşluğu doldurmaya hazır olduklarının sinyalini verdiğini söyledi.

Suudi Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, Nisan ayının sonlarında, krallığın nihayetinde İran’ın müşterilerini ağırlayacağını ancak üretimi artırmak için acele etmeyeceğini söyledi. IEA’ya göre; Suudiler ve diğer OPEC üyeleri üretimi sabit tutuyor ve geçen ay günde 30,2 milyon varil ürettiler. Kilit OPEC ülkeleri, bu hafta sonu yılın ikinci yarısında malzemelerin nasıl yönetileceği konusunda Suudi şehri Cidde’de Rusya ve Kazakistan ile bir araya gelecekler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum