Yatırım yapmaya başla!

IEA, 2018’den İtibaren Enerji Harcama Tasarruflarının 600 Milyar Dolar Olduğunu Açıkladı

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) verileri buraya üye olan 30 ülkenin enerji harcamalarındaki tasarrufun 2018 yılı bitimiyle birlikte 600 milyar doları aştığını belirledi.
IEA, 2018’den İtibaren Enerji Harcama Tasarruflarının 600 Milyar Dolar Olduğunu Açıkladı

Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından “Enerji Verimliliği 2019” raporu yayımlandı. Buna göre IEA üyeliği bulunan 30 ülke enerji kullanımında tasarrufa yönelerek çevre dostu bir adım attı. Söz konusu ülkelerdeki enerji harcamalarındaki tasarruf tutarının 2018 yılı bitimi itibarıyla 600 milyar dolar üzerine çıktığı tespit edildi.

IEA tarafından yayımlanan bu rapor, dünya genelindeki ülkeler incelendiğinde enerjinin verimli kullanımına ilişkin politikalarda ABD, Çin ve gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda büyük bir iyileşme görüldüğüne işaret etti.

Enerjinin Verimli Kullanımında İyileşme GörüldüDünyanın sahip olduğu enerji kaynakları ve bilinçsiz enerji tüketimine ilişkin gelişmeler, 2000’li yıllardan bu yana kendini gösteriyor. Bu sayede aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 30 IEA üyesi ülke enerji kullanımında yaptıkları tasarrufu artırmaya yöneldi ve 2018 yılı itibarıyla 600 milyar doların üzerinde tasarrufa imza attı.

Öte yandan enerji verimliliğine yönelik yapılan yatırımlar 2018 yılında kaydettiği %1,6 oranındaki artışla 240 milyar dolar seviyesine ulaşmıştı. Buradaki yatırımların büyük bölümü inşaat, ulaşım ve üretim endüstrisi sektörlerine yapıldı.

IEA tarafından bugün yayımlanan rapor, bu alandaki gelişimin istenilen seviyede gerçekleşmediğine işaret etti.

Gelişim İstenen Seviyede DeğilÖrgütün raporu ayrıca küresel ekonomilerdeki enerji kullanımını ölçen enerji yoğunluğunun %1,2 artış gösterdiğini söyledi. Küresel enerji yoğunluğunun gösterdiği iyileşmenin hızlanması gerektiği belirtilirken, bunun iklim değişikliği hedeflerini gerçekleştirebilmek açısından oldukça önemli olduğu vurgulandı.

Söz konusu raporda, dünya genelindeki küresel ekonomilerin daha çok tasarrufla daha az enerji tüketerek büyümelerini sürdürebileceği ifadelerine yer verildi. Enerji verimliliğini artırmak için binaların, elektrikli aletlerin ve ulaşım sistemlerinde kullanılan teknolojilerin dijitalleşme oranının artırılması gerektiği belirtildi.

Enerji sistemlerinde teknolojik imkanlar baz alınarak yapılan değişim ile yeniliklerin, başta enerji verimliliğinde ve enerji talebinde önceki dönemlere göre daha fazla anlam ifade edeceği belirtildi. Sağlanan bu tasarrufla birlikte sahip olunan enerji kaynakları daha verimli bir şekilde kullanılarak tükenmesinin önüne geçildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum