Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İçtiğimiz Sulardaki Mikrop ve Bakteriyi Temizleyebilen “İçilebilir Kitap”

İçtiğimiz Sulardaki Mikrop ve Bakteriyi Temizleyebilen “İçilebilir Kitap”

Su kirliliği hakkında herkesin üç aşağı beş yukarı bir fikri olsa gerek. Su içeren havzaların çöp, fabrika atıkları gibi pisliklerle kaplı olması, bu isimle adlandırılır. Göller, nehirler, denizler, okyanuslar ve yeraltı suları, su bulunduran havzalar arasındadır. Su kirliliğinin zararı yalnızca içene değildir, aynı zamanda bu sular, içerisinde yaşayan ve kullanan diğer canlılar için de aynı derecede tehlikelidir.

Birçok salgın ve ölümcül hastalık olaylarının başrolünde su kirliliğinin olduğu söylenebilir. Gelişmekte olan ülkelerde her ne kadar bu sorun pek fazla yaşanmasa da Afrika’da birçok insan, su içerken yakalandığı bakteri ve mikroplarla uğraşmaktadır. Afrika, su kirliliğinden dolayı hastalanan insan sayıca fazla olsa da, su kirliği konusunda birinci sırada Amerika vardır. Nehirler, göller, liman ve haliçlerdeki kirlilik inanılmaz derecede yüksektir. Ancak Amerika’daki ileri teknoloji nedeniyle hastalık kapan insan sayısı düşüktür.

Ülkemizde dahi birçok insan, içtiği suların içerisinde ne tür bakteriler olabileceğini bilmiyor. Özellikle çeşme suları… Elbet çeşme suyu içerek hastalık kapmışsınızdır veya hastalığa yakalanan bir tanıdığınız vardır. Peki, bu suyu evlerimizde nasıl temizleyeceğiz? Evet, arıtma sistemi kullanılabilir ama o da sudan almamız gereken mineral ve vitaminleri oldukça azaltmaktadır. Yani, bu da bir nevi zarar.

İşte, tam da bu aşamada, devreye “Drinkable Book” veya “İçilebilir Kitap” giriyor. Doktor Theresa Dankovich önderliğinde oluşturulan ekip, içtiğimiz suları daha sağlıklı hale getirmek adına inanılmaz bir buluşa imza attılar. 663 milyon insanın temiz suya erişimi olmadığını düşünürseniz, çok da mantıklı.

“Drinkable Book” Yapım Aşaması ve Kullanımı

"Drinkable Book" Yapım Aşaması ve KullanımıYaratıcı ekibin başında bulunan Theresa Dankovich yaptığı açıklamalarda, kitabın sayfalarından yararlanarak filtrelenen suyun mükemmele yakın olduğunu belirtmiştir. İcatlarının %99,9 beklentilerini karşıladığını da açıklamalarına eklemekten çekinmemiştir. Kağıdın üstünde kullandıkları gümüş nanoparçacıkların kolera, tifo ve kalın bağırsak enfeksiyonuna yakalanmaya sebep olan bakterileri öldürdüğü belirtilmektedir. Kağıdın turuncu renge sahip olması ise yine nanoparçacıklardan ötürüdür.

Kullanımı ise oldukça basit 3 aşamadan oluşuyor.

  • Kitabın sayfalarından bir tanesini koparıyorsunuz.
  • Sayfayı, kitapla beraber gelen filtreleme kutusuna yerleştiriyorsunuz.
  • Daha sonrasında ise tek yapmanız gereken, filtreleme kutusunun altına temiz suyun akacağı bir kap koymak.

Ne kadar kolay, değil mi? Kullanımının kolay olmasının yanı sıra, “Drinkable Book” bu işlevi gören piyasadaki en uygun maliyete sahip araçtır diyebiliriz.  Aynı zamanda her bir filtre kağıdı yaklaşık olarak 30 gün boyunca temiz su üretmenizi sağlayabilir. Tüm kitaba bakacak olursak, bu süre 4 yıla kadar ulaşır. Eğer temiz suya önem veriyorsanız yapabileceğiniz çok kolay bir şey daha var. Çöplerinizi mümkün oldukça su kaynaklarından uzağa bırakın.

Drinkable Water”in kullanımını daha detaylı bir şekilde görmek isteyenler ise videoya aşağıdan ulaşabilir.

Videoda da gördüğünüz üzere kullanımı oldukça kolaydır. Aynı zamanda, kağıdın hangi işlemlerden geçtiğini de görebilirsiniz.

Dünyada milyonlarca insanın temiz suya ulaşımı olmadığı ve birçoğunun da öldüğü bir dönemde böyle bir şeyin ortaya çıkması mükemmel. Evet, oradaki insanların bunu almaya gücü yok belki. İşte, burada zaten durumu olan insanlar, yardım kuruluşları ve şirketler olaya dahil olmalı. Ürün her ne kadar şu an satışta olmasa da “Folia Water” adlı bir sistem daha geliştirilmekte. Ekipler 663 milyon insanın temiz suya ulaşabilmesi için ellerinden geleni yapmaktalar.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum