Yatırım yapmaya başla!

Dev Rakipler Apple ve Google’ı iCloud Birbirine Bağladı!

Apple’ın bulut depolama sistemi iCloud, sektörün iki rakibinin iş birliği yapmasını sağladı. İşte detaylar…
Dev Rakipler Apple ve Google’ı iCloud Birbirine Bağladı!

Dünyada bilişim sektörünün yıllardır süregelen rekabetini sürdüren teknoloji devleri Apple ve Google, bir araya geldiler. Özellikle mobil uygulama alanında kıyasıya rakip olan iki firma açıkladıkları verilerle adeta para bastıkları görülüyor.

iOS ve Android rekabetleri ile akıllarda yer etmiş Apple ve Google, bu sefer bir iş birliği ile karşımıza çıkıyorlar. Apple’in bir süre önce güncellenen iOS Güvenlik Kılavuzu’ndaki bilgilere göre iCloud verilerini Google sunucularında saklayacak. Apple ayrıca, bu konuda Amazon’dan da yararlanıyor.

Apple: Kullanıcı Bilgisi Verilmiyor

Milyonlarca iCloud verisinin depolanması için bulut sürücü desteğinin Google’dan alındığını Apple resmen doğruladı. Yapılan açıklamanın ardından akıllara gelen ilk soru “peki bu verilere Google tarafından ulaşılıyor mu” oldu.

Apple kaynaklarından yapılan açıklamaya göre böyle bir durum söz konusu değil. Güvenlik kılavuzunun ilgi bölümünde “Dosyanın şifreli yığınları, kullanıcıyı tanıtan hiçbir bilgi içermeyecek şekilde, Amazon S3 ve Google Bulut Platformu gibi üçüncü parti saklama alanı servisleri kullanılarak saklanır.” şeklinde ifade bulunmakta.

Tüm Veriler Şifreleniyor

iOS Güvenlik Kılavuzundaki bilgilere göre Google Bulut Platformu’nda depolanan tüm veriler AES-128 ve SHA-256 anahtarı ile şifrelenmiş durumda. Dolayısıyla yabancı bir kaynak tarafından buradaki verilere ulaşılabilmesi mümkün değil.

Milyonlarca iPhone ve Mac OS kullanıcısının verilerini iCloud ile depoladığını düşündüğümüzde insanların bu durumdan rahatsız olmaması içten bile değil. Ancak firmadan yapılan açıklamalara göre bu endişe yersiz görünüyor. Apple’in iCloud verilerini depolamak için iş birliği yaptığı firmalardan bir diğerinin ise Amazon S3 hizmeti olduğu biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum