Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İçişleri Bakanlığı’ndan Kimlik Bildirme Yönetmeliğinde Değişiklik

Günübirlik kiralanan evlerde kimlik bildirme zorunluluğuna dair yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Konunun detayları haberimizde;
İçişleri Bakanlığı’ndan Kimlik Bildirme Yönetmeliğinde Değişiklik
Son Güncelleme: 
Yorum

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, İçişleri Bakanlığı tarafından Kimlik Bildirme Kanununun Uygulanması ile İlgili Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

Buna göre günübirlik kiralanan evler konusunda bazı değişikliğe gidildi. “Bekar odaları,” ibaresinden sonra gelmek üzere “günübirlik kiralanan evler,” ibaresinin eklendiği, “devamlı olarak ve her halde” ibaresinin “her an ulaşılabilecek” şeklinde değiştirildiği belirtilirken, kimlik bildirme zorunluluğu getirildi.

Düzenlemeye göre günübirlik evlerde her an ulaşılabilecek mahiyette sorumlu kişiler bulunması zorunlu olacak. Özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri ve işletmeler tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutacak.

Veriler 5 Yıl Süreyle Korunacak

Sorumlu işletmeciler, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorunda olacaklar. Bu veriler üzerinden yapılan tüm işlemler kayıt altına alınıp, 5 yıl süreyle muhafaza edilecek.

Köy ve mahalle muhtarları sorumluluk bölgelerinde bulunan işyerleri tarafından elektronik ortamda yapılan bildirimleri talepleri halinde genel kolluk birimlerinden temin edebilecek.

Elektronik ortamda bildirimde bulunmak isteyen iş yerlerinin sahibi veya kanuni temsilcisi veya kiracısı tarafından sorumlu işleticilerinin kimlikleri örneğine uygun şekilde en yakın kolluk birimine bildirikecek. Sorumlu işleticinin değişmesi halinde değişikliğin yirmi dört saat içerisinde aynı şekilde bildirilmesi zorunlu olacak.

Söz konusu kararlar Madde 11’de “Ek Madde 1- 1774 sayılı Kanunun 2. maddesinde sayılan özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri ve işletmeler tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorundadırlar. Bildirilen kayıtlar genel kolluk kuvvetlerine ait sistemde beş yıl süre ile muhafaza edilir. Bu süreyi dolduran kayıtlar kaydedilen sistemden otomatik olarak silinir.” şeklinde özetlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu