Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İçişleri Bakanlığı’ndan Kimlik Bildirme Yönetmeliğinde Değişiklik

Günübirlik kiralanan evlerde kimlik bildirme zorunluluğuna dair yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Konunun detayları haberimizde;
İçişleri Bakanlığı’ndan Kimlik Bildirme Yönetmeliğinde Değişiklik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, İçişleri Bakanlığı tarafından Kimlik Bildirme Kanununun Uygulanması ile İlgili Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

Buna göre günübirlik kiralanan evler konusunda bazı değişikliğe gidildi. “Bekar odaları,” ibaresinden sonra gelmek üzere “günübirlik kiralanan evler,” ibaresinin eklendiği, “devamlı olarak ve her halde” ibaresinin “her an ulaşılabilecek” şeklinde değiştirildiği belirtilirken, kimlik bildirme zorunluluğu getirildi.

Düzenlemeye göre günübirlik evlerde her an ulaşılabilecek mahiyette sorumlu kişiler bulunması zorunlu olacak. Özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri ve işletmeler tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutacak.

Veriler 5 Yıl Süreyle Korunacak

Sorumlu işletmeciler, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorunda olacaklar. Bu veriler üzerinden yapılan tüm işlemler kayıt altına alınıp, 5 yıl süreyle muhafaza edilecek.

Köy ve mahalle muhtarları sorumluluk bölgelerinde bulunan işyerleri tarafından elektronik ortamda yapılan bildirimleri talepleri halinde genel kolluk birimlerinden temin edebilecek.

GCM Yatırım Banner

Elektronik ortamda bildirimde bulunmak isteyen iş yerlerinin sahibi veya kanuni temsilcisi veya kiracısı tarafından sorumlu işleticilerinin kimlikleri örneğine uygun şekilde en yakın kolluk birimine bildirikecek. Sorumlu işleticinin değişmesi halinde değişikliğin yirmi dört saat içerisinde aynı şekilde bildirilmesi zorunlu olacak.

Söz konusu kararlar Madde 11’de “Ek Madde 1- 1774 sayılı Kanunun 2. maddesinde sayılan özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri ve işletmeler tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorundadırlar. Bildirilen kayıtlar genel kolluk kuvvetlerine ait sistemde beş yıl süre ile muhafaza edilir. Bu süreyi dolduran kayıtlar kaydedilen sistemden otomatik olarak silinir.” şeklinde özetlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın