Yatırım yapmaya başla!

İçimizde Olup da Yeteneğe İhtiyaç Duymadığımız 10 Şey

İçimizde Olup da Yeteneğe İhtiyaç Duymadığımız 10 Şey

Günlük hayatımızda her gün bizi ileri götürebilecek şeyler yapmamız mümkün. İnsanların saygısını kazanmak, sevilen bir insan haline gelmek, işimizde ön plana çıkmak gibi. Fakat çoğu zaman, ya üşeniyoruz ya da yapamayacağımızı düşünüp vazgeçiyoruz. Aslında her şey, tamamen ne için uğraştığımızla alakalı. Ne elde etmek istediğini bilen insan herhangi bir yeteneği olmasa da içinde bulunan ve istese yapabileceği şeylerle başarılı olabilir.

İşte karşınızda o içimizde olupta yeteneğe ihtiyaç duymadığımız 10 şeyin listesi:

1 Dakik Olmak

Dakik OlmakDakik olmanın zor olduğunu düşünenler vardır. Evet, kesinlikle kolay bir şey değil. Fakat herhangi bir yetenekte istememektedir. Her gün işe 5-10 dakika geç mi kalkıyorsunuz? 5-10 dakika daha öncesine kurun alarmınızı. Bu, bu kadar basit aslında. Arkadaşınızla buluşacaksınız ama gideceğiniz yere normalde 1 saatte giden otobüs, trafikten ötürü geç kalabilir. Çözüm o kadar basit ki tek yapmanız gereken; evden yarım saat önce çıkmak ki işi garantiye alasın.

2 Ahlaki Çalışma

Ahlaki ÇalışmaKısaca çalıp çırpma, para aklama, dedikodu, rüşvet alma ve benzeri davranışlardan uzak durmaktır. İş arkadaşlarının dedikodularını yapıp, yanlışları olduğu hakkında yorumlar yapmaktadırlar. İş yerlerindeki en büyük sorunlardan bir tanesi haline gelmiştir. Ahlaki çalışma, tamamen insanın kişiliğiyle bağlantı olan bir durumdur. Çalışma hayatındaki üretkenliğinizi arttıracak birkaç tavsiye için yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

3 Gayret

GayretGayret, çaba sarf etmek; bir işte aslında en önemli olan şey bu değil midir? Konu hakkında herhangi bir fikriniz olmayabilir. Belki daha önce hiç denememiş dahi olabilirsiniz ancak siz gayret edip bir şeyler yapmaya çalıştıktan sonra fark edeceksiniz. Hiçbir bilginiz olmayan konuda bile gayret ederek kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

4 Vücut Dili

Vücut DiliVücut diliyle derdini anlatamayan var mı? Sonuçta burası Türkiye, konuşmadan sadece el kol hareketleriyle birbirimizi anladığımız, küfür ettiğimiz bir yer. Türkiye gibi bir yerde, insanın vücut dilini kullanamama gibi bir durumu söz konusu olamaz bence. Çünkü hayatımızın her noktasında karşımıza çıkıyor; trafikte, işte, sınavda, yemekte, neredeyse hayatımızın tamamında. En güzel yanı ise hiçbir yetenek setine ihtiyacınız yok. Vücut dilini etkin bir şekilde kullanmak için bilmeniz gerekenleri buradan öğrenebilirsiniz. Doğru kullandığınız takdirde karşınızdaki insanı kolaylıkla etkileyebilirsiniz. Bir diğer güzel yanı ise bir süre sonra diğer insanların vücut dillerinden ne yapacaklarını anlar hale gelebilmeniz. Ufak bir tokalaşma bile karşınızdaki insan hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olur.

5 Enerjik Olmak

Enerjik OlmakBir sağlık problemi olmadıkça enerjik olmak tamamen size kalmış bir şeydir. Ertesi gün enerjik olup olmayacağınız, tamamen sizin elinizde olan bir durum. Erken yatıp, günlük uykunuzu aldıktan sonra kalkarsanız gayet dinç olursunuz. Ama diyelim ki zaten 8 saat uyudunuz ama hala kendinizi yorgun hissediyorsunuz. Sakın geri uyumayın. Çünkü bu seferde fazla uyuduğunuz için gün içinde mayışık olacaksınız. Sadece uykuyla da alakalı değil. Gün içerisindeki tutumunuz da bu konuda önemli bir rol oynuyor. Uyku problemine çözüm olarak, gün içerisinde kahve içmeyi düşünüyorsanız bunun aksini kanıtlayacak yani kafein almadan da enerjik olabileceğinizi anlatan yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

6 Davranışlar

DavranışlarGeliştirilebilir olmasının yanı sıra yetenek istemez. Çünkü davranışlarımız bizim doğamızla, kişiliğimizle alakalı olan bir durum. Farkında olmadan yapılan ama kişiyi itici gösteren davranışlar neler diye merak edenler bu yazımızı okuyabilir. Zaten davranışlarının yanlış olduğunu düşünen pek bir insan yoktur. Herkes kendince haklıdır. Neyse ki konumuz bu değil. Davranışlarının yanlış olduğunu düşündüğünüz insanlara geliştirmekte yardımcı olabilirsiniz. Sonuçta herhangi bir yetenek istemiyor.

7 Hırs

HırsYetenek istememesine karşın maalesef birçoğumuzda yok. Çevrenize şöyle bir baktığınız zaman rahatlıkla görebilirsiniz, iyi durumda olan çoğu insan o konuma; çok zeki olduğu için değil veya o konuda acayip yetenekli olduğu için değil, hırslı olduğu için gelmiştir. Hırs, kendinizi geliştirmeniz için en önemli faktörlerden bir tanesidir. Yumurta şeye dayanmadan hırs yaparsanız sizin hayrınıza olur.

8 Değişime Açık Olmak

Değişime Açık OlmakEtrafımızda gelişen olaylara karşı her zaman yenilikçi ve değişime açık olmalıyız. Size göre ters olduğunu düşündüğünüz veya ön yargı ile yaklaştığınız şeylere at gözlüklerinizi çıkarıp bakmalısınız. Tek düze yaşamak bir noktadan sonra hayattan zevk almamanıza neden olur. Değişikliklere açık ve yenilikçi olmanız ise size hiçbir şey kaybettirmez, aksine kazandırır. Bir şeyi birden fazla yapma yolu olabilir. Senin bildiğin yol tekmiş gibi davranma.

9 Ekstra Bir Şeyler Yapmak

Ekstra Bir Şeyler YapmakÖyle bir zamandayız ki herkes ekstra bir şeyler yapmaktan kaçınıyor. Ekstra olan şeylerin bize ne gibi bir zararı olabilir? Fazladan 1-2 saat ders çalışmak, iş yerinde fazladan 1-2 saat daha durmak, biraz daha fazla kitap okumak, ekstradan bir habere daha bakmak, bunlardan hangisi bizim aleyhimize olabilir ki? Ekstra bir şeyler yapmak deyince; fazladan sigara ve alkol kullanmak gibi bize zarar verecek şeylerden bahsetmiyorum tabii ki. İşten, dersten kaçmak yerine aslında onlara biraz daha sıkı sarılmalıyız. Kendi geleceğimiz için bir anda önce bir yerlerden başlamalı ve ekstra bir şeyler yaparak, hayatta bizi diğer insanlara göre öne çıkaracak şeyler yapmalıyız.

10 Hazırlıklı Olmak

Hazırlıklı OlmakHani derler ya; şu hayatta her şeye hazırlıklı olmalıyız, diye. Örneğin, çalıştığınız işte öyle bir yönetici ile karşılaşırsınız ki sizde olmayan veya olacağına dair hayal bile kuramadığınız ikna yeteneğinizi inanılmaz şekilde geliştirmenizi sağlayacak yöntemleri ile sizin bile dudağınızı uçuklatabilir. Yani, hayatın bize getireceği şeylere her zaman açık olmalıyız. Ne demişler, hayat “siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir.” Özetle; işler ters gitmeye başladığında tepe taklak olmak, benliğimizi kaybetmek yerine her türlü olaya hazırlıklı olarak, bu tarz olaylardan en az zayiatla sıyrılabiliriz.

Hepimizin bize verilen veya zaman içerisinde geliştirdiğimiz yetenekleri olabilir. Bir de bize doğuştan gelen yetenekler vardır. Bunları kullanmak/uygulamak bize hiçbir zarar vermez, tam tersi bir şeyler kazanırız, bir şeyler öğreniriz. Umarım ileride pişman olmamak adına, size bahşedilen bu yetenekleri kullanırsınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum