Yatırım yapmaya başla!

Çinli ICBC Dünyanın En Değerli Banka Markası Oldu!

Brand Finance tarafından hazırlanan rapora göre, Çinli ICBC dünyanın en değerli banka markası unvanını alırken, ilk 500 arasında yer alan en değerli Türk bankası Akbank oldu.
Çinli ICBC Dünyanın En Değerli Banka Markası Oldu!

Uluslararası marka derecelendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası – 2018 raporu sonuçları açıklandı. Rapora göre dünyanın en değerli banka markası, 59 milyar 189 milyon dolarlık değerle ICBC oldu.

Çin’in en büyük bankası ICBC dünyanın en değerli banka markası olurken, 500 bankanın toplam marka değeri 1 trilyon doları geçti.

ICBC’nin değeri 59 milyar 189 milyon dolar olarak açıklandı. Araştırmaya dahil edilen 500 bankanın marka değeri ise 2018 yılında, bir önceki yıla göre %10’un üzerinde arttı ve 1 trilyon 181 milyar dolar oldu. Marka değeriyle ilk sırada yer alan Çin’in en büyük bankası ICBC, 2017 yılında 47 milyar 832 milyon dolarlık bir değere sahipti. Zirvedeki yerini kimseye kaptırmayan banka, marka değerini bu sene %24 oranında artırdı.

Listenin ikinci sırasında 56 milyar 789 milyon dolar marka değeriyle, China Construction Bank yer alıyor.

Söz konusu banka geçen yıl yer aldığı üçüncü sıradan, ikinciliğe ilerleme kaydederken, ABD’nin en büyük bankası Wells Fargo ise bir basamak geriledi ve 44 milyar 98 milyon dolar marka değeriyle üçüncü sıraya yerleşti.

Marka değerini bir önceki yıla göre en çok artıran da China Construction Bank oldu. Söz konusu banka bir yılda marka değerini 15 milyar 412 milyon dolar artırırken, onu 11 milyar 357 milyon dolarla ICBC, 10 milyar 500 milyon dolarla Bank of China ve 8 milyar 810 milyon dolarla Agricultural Bank of China izledi.

Brand Finance’nin hazırladığı listenin ilk 10 sırasında ABD’den 5, Çin’den 4 ve İngiltere’den 1 banka bulunuyor.

Yapılan çalışmanın geneline baktığımızda, Çinli bankaların marka değerini artırma konusunda oldukça başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Bu bankalar 2017 yılında 259 milyar dolar olan marka değerlerini, 317,4 milyar dolara çıkarmış durumda. 500 banka markası içerisinde %27’lik paya sahip olan Çinli bankalar, rakipleriyle aradaki farkı açıyor.

Türk bankaları arasında listede yer alan isimlerden Akbank, 1 milyar 649 milyon dolar ile en değerli Türk bankası oldu.

Gelelim, dünyanın en değerlileri arasında yer alan Türk bankalarına… Akbank bu kulvarda Türkiye’nin en değerli banka markası olarak zirveye yerleşti. Onu sırasıyla; 1 milyar 584 milyon dolar ile Garanti Bankası ve 1 milyar 432 milyon dolar ile Ziraat Bankası izledi. Genel olarak ise Akbank listenin 126., Garanti 129. ve Ziraat Bankası 140. sırasında yer aldı.

Geçen yıl 446. sırada yer alan TEB, bu yıl 47 basamak birden yükseldi.

Türkiye’den listeye girmeyi başaran diğer bankalar arasında; İş Bankası, Yapı Kredi, Halkbank, Vakıfbank ve DenizBank yer alıyor. Türk bankalarının marka değerinde %23,3 artış meydana gelirken; Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, dünya bankacılığının geçirdiği karanlık dönemi arkada bıraktığını ve yeniden güven kazanmaya başladığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum