Yatırım yapmaya başla!

İç Piyasadaki Arz Fazlası Yumurtanın Koli Fiyatını 5 Lira Altına Düşürdü

Irak, Türkiye’den gerçekleştirdiği yumurta ithalatını durdurmuş, ardından iç piyasada arz fazlası meydana gelmişti. Bu sebeple yumurtanın koli fiyatı 5 liranın altına indi işte detaylar;
İç Piyasadaki Arz Fazlası Yumurtanın Koli Fiyatını 5 Lira Altına Düşürdü

Irak, Türkiye’den yumurta alımını aniden sonlandırdı ve bunun sonucunda iç piyasada arz fazlası gerçekleşti. Hal böyle olunca, yumurtanın koli fiyatı 5 liraya kadar geriledi.

Ülkemizin yumurta ihracatının %90’ının yapıldığı Irak’ın, Bağdat yönetiminin aldığı kararlar neticesinde yumurta alımını aniden durdurması, yumurta üreticilerini olumsuz olarak etkiledi. İçinde 30 adet yumurta bulunan bir koli zincir marketlerde 8 liraya satılırken, pazar ve bakkallarda 5-6 liraya kadar düştü.

YUM-BİR Başkanı Afyon, yaptığı yazılı açıklamada Irak’ın Mayıs ayı başından itibaren yumurtaya gümrük kapılarını kapattığını bildirdi.

YUM-BİR Başkanı İbrahim AfyonYumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, yumurta üreticisinin oldukça zor durumda olduğunu belirtti. Ardından, “Irak’a gönderilemeyen haftalık 250 tır (yaklaşık 100 milyon adet) yumurta mecburen iç piyasaya arz oldu. İç piyasa zaten arz-talep dengesini zor sağlamışken, bu arz, üreticinin yüzde 50 zararına sebep olmuştur. Yumurta üreticisi maliyeti 36 kuruş olan yumurtayı, 18-20 kuruşa dahi satamamaktadır. “ ifadelerini kullandı.

Tüm bunlarla birlikte sadece Irak’a gitmesi gerekip gidemeyen günlük 15 milyon, yasağın etkin olduğu günden bu yana 600 milyon adet yumurtanın piyasaya arz fazlalığı olarak yansıyıp tüm sektörün ekonomik dengelerini alt üst ettiği ifade edildi. Ayrıca Irak kapısına alternatif olmadığı için, stokların ve üretimin daha fazla yıkımlara neden olmasını önlemek amacıyla ithal ham maddelerin zararla yumurta ve gübreye çevrildiği öğrenildi.

Başkan Afyon açıklamasında yumurta üretiminin geçici bir süreliğine azaltılması gerektiğini aktardı.

Başkan Afyon Yumurta Üretiminin Geçici Bir Süreliğine Azaltılması Gerektiğini AçıkladıAfyon, yaz aylarında talebe göre arz sağlandığı takdirde, kalıcı planlamayla talebin artacağı aylar için alttan yetişen fazla sayıda hayvan varlığının bulunduğunu açıkladı. Bununla birlikte üreticinin ayakta kalması için bazı talepleri olduğuna vurgu yaptı.

“Arz fazlalığına sebep olan üretimin daraltılması amacıyla 60 hafta üzeri hayvanların hızlı şekilde üretimden çekilmesini sağlamak için itlafına karar verilmesi ve bunu teşvik için hayvan başı 4-5 lira ödenek aktarılması sektörümüzü kurtaracaktır. Ziraat Bankası başta olmak üzere mevcut kredilerin faizsiz yapılandırılmasını istiyoruz.” ifadelerini kaydederken ekonomik dar boğazdaki üreticiye kredi temin edilmesi gerektiğini belirtti.

Tüm bunlara ek olarak sektörün kurtulmasının dolaylı olumsuz etkileri kaldıracağını da ekleyen Afyon, yıllık 430 milyon dolarlık ihracat getirisi sağlayan sektörün batışının Türkiye’ye zarar vereceğini vurguladı. “Stratejik öneme haiz bu bereketli sektörün, yabancı sermayeye yem olmaması, devletimize aşırı yük olmayacak bedellere bağlıdır.” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum