Yatırım yapmaya başla!

İç Fıstığın Kilogram Fiyatı 122 Liraya Fırladı!

Fıstık stokçularının ellerindeki ürünü piyasaya sürmemesi, fiyatların kademeli olarak artmasına neden oldu. İç fıstığın kilogram fiyatı 122 liraya çıktı. Detaylar haberimizde...
İç Fıstığın Kilogram Fiyatı 122 Liraya Fırladı!

Baklava yapımında kullanılan Gaziantep iç fıstığının kilogram fiyatı 122 liraya çıktı. Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, stokçuların ellerindeki malı piyasaya sürmemesi nedeniyle, iç fıstık fiyatlarının bu denli yükseldiğini belirtti.

Mahsul zamanı kilogram fiyatı 55-58 lira olan iç fıstık, şu anda 122 liradan satılıyor.

Yıldırım, önceki yıl fıstıkta beklenen rekolte (bir yılda elde edilen ürün toplamı) olmadığını, fakat fıstık tüccarlarının üreticinin elindeki ürünü aldıktan sonra, fiyatları kademeli olarak yükselttiğini belirtti. Eğer söz konusu duruma müdahale edilmezse de, fıstık stokçuları yüzünden baklava fiyatlarının da uçuşa geçeceğini söyledi.

İki yılda bir mahsul veren iç fıstığın kilogram fiyatı, 2016 yılına kadar 55-60 liradan seyretti.

Yıldırım, Antep fıstığının bir yıl mahsul verip bir yıl vermemesi nedeniyle, üreticinin geçen sene istediği verimi alamadığını, ancak kıtlık çekilecek derecede de az olmadığını belirtti. Zaten üreticinin kazanmadığını söyleyen Yıldırım, şu an çiftçinin elinde fıstık olmadığını, piyasayı kara borsacıların ve stokçuların belirlediğini ifade etti.

Fıstık fiyatlarındaki yükselişin baklava türü tatlı fiyatlarını da etkilediğini söyleyen Yıldırım, gelecek yılın Ağustos ayından itibaren normale döneceğini söyledi.

Şu an fıstık fiyatlarının bu denli yüksek olmasını gerektirecek bir durum olmadığını, tüccarların elinde 2016 yılından kalma bile fıstık olduğunu belirten BAKTAD Başkanı, fiyatların önümüzdeki yıl Ağustos ayından sonra yarı yarıya düşeceğini belirtti.

Rusya, Türkiye’den gelen domates ithalatını artırabileceği yönünde sinyaller verdi.

Rus Gıda Güvenliği Kurumu Rosselkhoznadzor Basın Sözcüsü Yuliya Melano, Rus pazarına domates ihrac etmek isteyen 5 Türk şirketine daha ihracat yetkisi vermeyi düşündüklerini söyledi. Rusya, 2017 yılının Kasım ayında, dört Türk firmasından toplamda 50 bin ton domates ithalatına başlamıştı.

Hava sıcaklığının eksiye düşmesi, Antalyalı üreticileri alarma geçirdi.

Şu günlerde yurt genelinde havalar oldukça soğuk geçiyor. Özellikle Akdeniz illerindeki çiftçiler için bu durum tehlike çanlarının çalması anlamına geliyor. Dün gece Antalya’da hava sıcaklığının gece 3 dereceye kadar düşmesi, üreticilerin don nöbeti tutmasına sebep oldu. Seracılığın yaygın olduğu Antalya’da, üreticiler sabaha kadar yaktıkları sobanın başında durdu ve seranın içerisindeki ısının yükselmesini sağladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum