Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İbrahim Kalın: Dünya, Rusya ile Köprüleri Yakamaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dünyanın Moskova yönetimi ile köprüleri yakamayacağını ve savaşın sona erdirilmesi için görüşme yapılması gerektiğini vurguladı.
İbrahim Kalın: Dünya, Rusya ile Köprüleri Yakamaz
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, Doha Forumu’nda, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa dair değerlendirmelerde bulundu. Sözcü Kalın, Türkiye ve diğer ülkelerin Ukrayna’daki savaşın sona ermesine yardımcı olmak için Rusya ile görüşmesi gerektiğini söyledi ve Kiev’in kendisini savunmak için daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu vurguladı.

NATO üyesi olarak Türkiye’nin hem Rusya hem de Ukrayna ile iyi ilişkileri olduğunu belirten Kalın, geride kalan bir ayrı arabuluculuk yapmaya çalıştıklarını söyledi. Kalın açıklamasının devamında, “Eğer herkes Rusya ile köprüleri yakarsa, günün sonunda onlarla kim konuşacak” ifadelerini kullandı.

Ukraynalıların kendilerini savunabilmeleri için mümkün olan her şekilde desteklenmesi gerektiğini belirten Kalın, Rusya tarafındaki sıkıntıların haklı görülmese bile anlaşılması gerektiğini söyledi.

Rusya ile Ukrayna arasında yaklaşık bir aydır devam eden savaşın enerji jeopolitiğini, gaz-petrol üretimini etkilediğini söyleyen Kalın, “Enerji, gıda, mal fiyatları arttı. Bu krize sebep olan şeyleri iyi incelemeliyiz. Savaşa götüren sebeplere bakmalıyız. Rusya’dan İran’a; ABD’den AB’ye; Türkiye’den körfez ülkelerine kadar herkes kendisini güvende hissetmeli” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya ile diyaloğun devam ettiğini hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile temas halinde olduğunu belirtti.

Bazı Rus Şirketler Türkiye’ye Kayıyor

Doha Forumu’nda düzenlenen başka bir panelde konuşan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, bazı Rus şirketlerinin operasyonlarını Türkiye’ye kaydırdığını söyledi.

Dağlıoğlu, Türkiye’nin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e çıkar sağlayacak kişilerle iş yapıp yapmadığına dair soruya, üzerinde soru işareti olan herhangi bir yatırımı veya sermayeyi hedef almadıklarını ve peşine düşmediklerini ifade etti.

Geçtiğimiz gün Doha Forumu’nda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan da benzer açıklamalar gelmişti. Bakan Çavuşoğlu, yaptırımlara maruz kalan Rus oligarkların Türkiye’ye gelebileceğini söylemişti. Geçtiğimiz günlerde Rus milyarder Roman Abramovich’in yaptırım uygulanan My Solaris ve The Eclipse adlı ultra lüks yatları, Türk karasularında görülmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu