Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

IBM Siber Korsanların COVID-19 Aşılarının Dağıtım Sürecine Saldırdığını Açıkladı

Yazılım devi IBM, hackerların COVID-19 aşılarının tedarik zincirlerini hedef aldığını açıkladı.
IBM Siber Korsanların COVID-19 Aşılarının Dağıtım Sürecine Saldırdığını Açıkladı

Son günlerde COVID-19 aşı çalışmalarına dair somut gelişmeler yaşanmaya başladı. Dünyanın önde gelen ilaç şirketleri aşı haberlerini birbiri ardına veriyor. Pfizer/BioNTech, Moderna ve AstraZeneca başta olmak üzere pek aşı çalışmasında önemli gelişmeler kaydedildi. Salgının tam anlamıyla kontrol altına alınması için etkili bir aşının uygulanması gerekiyor. ABD, İngiltere gibi ülkeler önümüzdeki haftalarda aşı uygulamalarına başlayacak.

Ülkemizde de sağlık çalışanlarından başlamak üzere risk gruplarına yönelik aşılama yapılacağı açıklanmıştı. Diğer yandan siber korsanlar bu aşıların tedarik zincirlerine yönelik saldırıları ile gündeme geldi. Teknoloji devi IBM, COVID-19 aşı tedariğinde soğuk zincirin hedef alındığını açıkladı. Geliştirilen aşıların insanlara ulaştırılması için soğuk tedarik zincirinin kusursuz bir şekilde uygulanması gerekiyor. IBM bu saldırıların arkasında bazı devletlerin olabileceğini bildiriyor.

Aşı Zinciri Hedef Alındı

Aşı Zinciri Hedef Alındı

Teknoloji ve yazılım dünyasının önde gelen şirketlerinden IBM, büyük önem teşkil eden bir siber saldırıyı ortaya çıkardı. Saldırılarda kullanılan yöntemlerin son derece karmaşık yapıya sahip olduğunu belirten IBM, ulus devletlerin desteğinin olabileceğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Nakde çevirmenin net bir yolu olmadan, siber suçluların bu kadar çok sayıda birbiriyle bağlantılı ve küresel olarak dağıtılmış hedeflerle böyle hesaplanmış bir işlemi yürütmek için gereken zamanı ve kaynakları ayırması pek olası değildir.” ifadelerine yer verildi.

Saldırılar Eylül Ayında Başladı

Saldırılar Eylül Ayında Başladı

Soğuk zincire yönelik saldırıların Eylül ayından bu yana devam ettiği ifade ediliyor. Tedarik zinciri ile bağlantılı 6 ülkeye yönelik kimlik avı e-postaları gönderildi. Bu e-postalar sayesinde hükümetlerin aşıların hangi altyapı ile dağıtılacağına dair bilgilere ulaşıldığı tahmin ediliyor. Bu saldırılar salgının başında IBM tarafından kurulan güvenlik ekibi tarafından tespit edildi.

Raporda bu konuyla ilgili, “Bu COVID-19 kimlik avı kampanyasının amacının, kimlik bilgilerini toplamak, muhtemelen kurumsal ağlara ve COVID-19 aşı dağıtımıyla ilgili hassas bilgilere gelecekte yetkisiz erişim elde etmek olabileceğini değerlendiriyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

ABD’nin Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı, IBM’in raporundan sonra aşı tedarik zincirinde görevli olan kuruluşları uyardı. Geçtiğimiz günlerde teknoloji devi Microsoft’tan da benzer bir açıklama gelmişti. Şirket Temmuz ayında Kuzey Koreli ve Rus hackerların aşı araştırmalarını hedef aldığını açıklamıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum