Yatırım yapmaya başla!

Tarihi Anlaşma Açıklandı: IBM Red Hat’i 34 Milyar Dolara Satın Aldı!

IBM, yazılım şirketi Red Hat’i satın alacağını duyurdu. İşte sektörde büyük yankı uyandıran haberin detayları;
Tarihi Anlaşma Açıklandı: IBM Red Hat’i 34 Milyar Dolara Satın Aldı!

IBM, 34 milyar dolarlık anlaşmayla Red Hat’i satın alacağını duyurdu. Satın alma işleminden önce Red Hat’in piyasa değerinin 20.5 milyar dolar civarında olduğu belirtilirken, anlaşmanın IBM’nin bugüne kadar imza attığı en büyük anlaşma ve ABD teknoloji tarihinin en büyük üçüncü anlaşması olduğu kaydedildi.

Yapılan ortak bir açıklamada da IBM’nin Red Hat’teki tüm hisseleri 190 dolardan nakit olarak satın alacağı ve şirketin hisselerinin anlaşmanın açıklanmasından önce Cuma günü 116.68 dolardan kapanış yaptığı bilgileri verildi. Linux dünyasında 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren ve açık kaynak yapısına rağmen geliştirdiği iş modeli ile milyarlarca dolar gelir elde eden Red Hat’in IBM ile uzun süredir ortak çalıştıkları da vurgulandı.

Red Hat’in IBM’nin Hybrid Cloud bölümünün bir birimi olacağı, Red Hat CEO’su Jim Whitehurst’un IBM’nin üst düzey yönetim ekibine katılarak CEO Ginni Rometty’e rapor vereceği söylendi.

IBM Red Hat'i Satın Aldı Goldman Sachs, JP Morgan ve Lazard’ın Red Hat anlaşmasında IBM’ye tavsiye verdiği, Morgan Stanley ile Guggenheim’ın Red Hat’i önerdiği belirtildi. Tüm bunların yanında anlaşmanın, IBM’nin bugüne kadarki en büyük anlaşması ve ABD teknoloji tarihinin üçüncü en büyük anlaşması olduğu vurgulandı. AOL – Time Warner anlaşması dışında, 2016’daki Dell ile EMC arasında 67 milyar dolarlık birleşme ve JDS Uniphase ile SDL birleşmesi daha büyük olan anlaşmalardı.

1999’da internet şirketlerinin patlamasında halka arz edilen Red Hat, son mali yılında 2.92 milyar dolarlık geliriyle 259 milyon dolar kazanmıştı.

IBM Red Hat'i 34 Milyar Dolara Satın Aldı 2017 ile 2018 mali yılları arasında ise gelirleri yüzde 21 artmıştı. Öte yandan, IBM CEO’su Rometty anlaşmayla ilgili verdiği bir demeçte satın almanın görevinden ayrılması için herhangi bir plan olarak değerlendirilmemesi gerektiğini dile getirdi ve; “hala gencim ve hiçbir yere gitmiyorum” sözleriyle yorum bildirdi. Sonuçta, IBM’nin Red Hat’i satın alması bu yıl teknolojideki en
büyük tema oldu.

IBM Red Hat anlaşmasından önceki en büyük anlaşma ise Microsoft’un GitHub’ı 7.5 milyar dolar karşısında satın alması olarak belirtildi.

IBM'nin Şimdiye Kadarki En Büyük AnlaşmasıIBM’nin son kazanç güncellemesinde beklentilerin altında gelir elde ettiği ve gelirlerinin geçen yılın ardından düştüğü, şirketin bulut altyapısı içinde Amazon ve Microsoft’a yetişmek için uğraştığı aktarıldı. Bulutun IBM’nin dört önemli stratejik zorunluluğundan ya da büyüme faktörlerinden biri olduğu, şirketin Economical Insurance, ExxonMobil ve Novis ile bulut anlaşmaları yaptığı hatırlatıldı.

IBM ile Red Hat da ortak açıklamalarında anlaşmanın hangi bulut ve hibrit teknolojiyi benimseyeceklerine bakılmaksızın, şirketlerin bulut alanında daha fazla iş yapabilmelerini sağlayacağını duyurdu. Zaten Rometti de; “IBM ile güçleri birleştirmek, açık kaynaklı kaynağın dijital dönüşümün temelini hızlandıracak ve Red Hat’ı daha geniş bir kitleye ulaştırmak için daha büyük bir ölçek, kaynak ve yetenek seviyesi sunacak. Ayrıca benzersiz kültürümüzü ve sarsılmaz bağlılığımızı koruyacak.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum