Yatırım yapmaya başla!

IBM, Red Hat Satın Alımıyla 108 Yıllık Tarihindeki En Büyük Anlaşmasını Tamamladı!

IBM’nin aylar önce duyurduğu Red Hat anlaşması tamamlandı. İşte 34 milyar dolarlık tarihi anlaşmanın detayları;
IBM, Red Hat Satın Alımıyla 108 Yıllık Tarihindeki En Büyük Anlaşmasını Tamamladı!

İki şirketin yaptığı açıklamaya göre IBM, 34 milyar dolarlık Red Hat satın alımını tamamladı. IBM hisseleri açılış öncesi yapılan işlemlerde değişim göstermezken, Red Hat’ın hisseleri ise durduruldu.

Anlaşma ilk olarak, IBM’nin Red Hat’ın tüm hisselerini 190 dolardan nakit olarak satın alacağının bildirildiği Ekim ayında duyurulmuş ve büyüklüğüyle tarihi bir anlaşma ifadeleriyle yorumlanmıştı. Çünkü tamamlandığı takdirde IBM’nin bugüne kadar imza attığı en büyük anlaşma ve ABD teknoloji tarihindeki üçüncü en büyük anlaşma olacaktı.

AOL-Time Warner birleşmesi hariç IBM-Red Hat anlaşması, Dell ve EMC’nin 2016’aki 67 milyar dolarlık birleşmesini ve JDS Uniphase’nin 41 milyar dolarlık SDL satın alımını takip etti.

IBM, Red Hat Satın Alımı ABD Teknoloji Tarihi En Büyük Anlaşma Arasında Orijinal açıklamaya göre açık kaynak yazılım firması Red Hat’ın IBM’nin Hybrid Cloud bölümünün bir birimi olacağı söylendi. Şirketler, Red Hat CEO’su Jim Whitehurst’un IBM’nin üst düzey yönetim ekibine katılacağını ve CEO Ginni Rometty’ye rapor vereceğini belirtti. IBM, daha önceki açıklamasında Red Hat anlaşmasının firmaya, dört ana büyüme sürücüsünden biri olan bulut alanında daha fazla iş yapmaya yardım edeceğini bildirmişti.

Sonuçta IBM, bulut altyapısı işinde Amazon ile Microsoft’un gerisinde kalıyordu ve yıllık bazda üst üste üç çeyrek dönemde azalan gelir açıklamıştı.

IBM, Red Hat Satın Alım Bulut İşini Geliştirecek  Yine de bazı analistler IBM’nin 100 yıldan fazla olan tarihindeki en büyük anlaşmasını ifade eden Red Hat anlaşmasının yeni işler getirme fırsatından umutluydu. Örneğin, Jeffrey Kvaal liderliğindeki Nomura Instinet analistleri Nisan ayındaki bir notta, Red Hat ürünü OpenShift’in IBM’nin yeni müşteriler ve yeni iş yükleri kazanmasına yardımcı olması gerektiğini aktarmıştı.

Red Hat sahiplerine yüzde 60’dan fazla prim ödeyen pahalı anlaşma, IBM CEO’su Ginni Rometty’nin 108 yaşındaki teknoloji şirketinin dönüşümü için en büyük bahsi oldu. Salı günü verdiği bir röportajda Rometty, bazı analistlerin buluta hareketi kazananın hepsini alır senaryosuna yönlendireceğini farz ettiğini ancak kendisinin IBM-Red Hat kombinasyonunun eski sistemlere sahip büyük şirketlere daha iyi hizmet edebileceğine inandığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum