Yatırım yapmaya başla!

Küresel Şirketlerin %79’u Cinsiyet Eşitliğini Sağlamaya Öncelik Vermiyor!

IBM araştırması, kadınları işgücünde ilerletmenin firmalar için bir öncelik olmadığını ve kurumsal faaliyetler olmadan liderlik pozisyonlarındaki cinsiyet farkının 2073 yılına kadar devam edeceğini gösterdi.
Küresel Şirketlerin %79’u Cinsiyet Eşitliğini Sağlamaya Öncelik Vermiyor!

IBM tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre kadınları işgücünde ilerletmek dünya çapında firmalar için bir öncelik değil ve kurumsal faaliyetler olmadan liderlik pozisyonlarındaki cinsiyet farkı 2073 yılına kadar devam edecek. Tüm sektörlerden 2300 yönetici ve işletme uzmanı ile cinsiyete bağlı liderlik farklarını kapatmaya yönelik girişimleri konusunda anket yapan IBM, araştırmasında pek iç açıcı sonuçlara ulaşamadı.

Çünkü cinsiyet eşitliği ve çeşitliliğinin yüksek karlara yol açtığını kanıtlayan araştırmalara rağmen ankete katılanların yüzde 79’u kendi kurumlarındaki liderler arasında cinsiyet eşitliğini sağlamaya öncelik vermediklerini söyledi. Çalışma ayrıca kadınların üst düzey liderlik rollerinin sadece yüzde 18’ini elinde tuttuklarını gösterdi.

IBM’nin Pazarlama Kurulu Başkanı Michelle Peluso, kasvetli istatistiğin toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçek sonuç için olumlu olduğunu anlamayan şirketlerden kaynaklandığını söyledi.

 Michelle Peluso Cinsiyet Eşitliği Tek Sebebi Önemini Anlamayan Şirketler Rapor hakkında konuşan Michelle Peluso; “Cinsiyet eşitliğini iş kalitesi olarak resmileştirmeye henüz başlamadık. Bu işletmeler için bir zorunluluktur. Daha kapsayıcı takımların daha iyi sonuçlar verdiğini gösteren sayısız araştırma var.” dedi. Öte yandan çalışmada görüşme yapılan erkeklerin de iş yerinde cinsiyet önyargılarını hafife aldıkları, erkeklerin yüzde 65’inin tüm sektörlerde liderlik pozisyonlarındaki kadın yetersizliğine rağmen kadınların da kendileri kadar terfi edilebilir olduğunu söyledikleri aktarıldı.

Az sayıda şirketin cinsiyet eşitliği meselelerini ele aldığı ve çoğunun kadınları geliştirmek için gerçek iş çözümleri uygulamak yerine çeşitlilik konusunda müdahale etmeme yaklaşımı uyguladığı vurgulandı.

IBM Az Sayıda Şirket Cinsiyet Eşitsizliği Meselelerini Ele Alıyor Ancak IBM’nin “First Movers” olarak adlandırdığı bir grup şirket, cinsiyet eşitliği konusunda somut girişimlerde bulunmuştu. Çalışma modelinin yüzde 12’sini oluşturan bu firmalar, cinsiyet içeren kuruluşların finansal olarak daha başarılı oldukları konusunda hemfikirdiler. Ayriyeten tüm firmalar en büyük iş önceliklerinin kadınları liderlik pozisyonunda ilerletmek olduğunu söylemişlerdi ve oran diğer şirketlerle kıyaslandığında yüzde 9’luk dilime tekabül etmişti. Peluso, iyi haberin First Movers şirketlerinin onlara iyi bir yol haritası vermeleri olduğunu dile getirerek; “Akranlarından daha iyi performans gösteriyorlar, çok umut var” dedi.

Bu şirketlerden ölçülebilir hedefler koymanın ve kuruluş genelinde dahil edilmeye yönelik sistematik bir yaklaşımın tanımlanmasının önemini öğrendiklerinin de üzerini çizdi.

IBM Cinsiyet Eşitsizliği Araştırması “Bu, kadınları işe alımdan ödüllendirmeye, geliştirmeye, tutmaya ve terfi ettirmeye kadar her şey anlamına geliyor. O zaman, bu hedeflere ulaşmak için kendimizden sorumlu olmalıyız.” dedi. Çalışma, şirketlerin cinsiyet eşitliğini desteklemek için yapmaları gereken çeşitli girişimlere de işaret etti. Bunların arasında, kadınları şirket içinde ilerletmek için performans göstergelerini kullanmak, toplumsal cinsiyet eşitliğini şirketin misyon beyanına koymak, esnek iş düzenlemeleri uygulamak ve kadınlar için destek fırsatları yaratmak vardı.

“Bunu gerçekten bir işletme önceliği haline getirmezsek, kendi kendine gerçekleşmeyecek. Herhangi bir önceli gibi bu da kollarımızı sıvamayı ve birlikte hareket etmemizi gerektiriyor.” diyen Peluso, cinsiyet eşitliği üretmenin 50 yıldan fazla sürecek zor bir statü olmasına rağmen madalyonun öbür yüzünde şirketlerin daha hızlı bir ilerlemenin mümkün olduğunu gösterdiğini ve daha iyi finansal sonuçlar göreceklerini anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum