Yatırım yapmaya başla!

IBM CEO’su: ABD-Çin Görüşmelerinde Dijital Ticaret Meselesi de Çözümlenmeli

IBM CEO’su Ginni Rometty, ABD ile Çin arasında dijital ticareti başlatmanın tarifeleri çözmek kadar önemli olduğunu söyledi. İşte ayrıntılar;
IBM CEO’su: ABD-Çin Görüşmelerinde Dijital Ticaret Meselesi de Çözümlenmeli

IBM CEO’su Ginni Rometty, dijital ticaret meselesini çözmenin, Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde fiziksel mallar üzerindeki tarifelerin çözümüne ilişkin görüşmeler kadar önemli olduğunu söyledi.

ABD’nin Huawei’i büyük oranda etkileyecek ve aradaki ilişkileri daha da kötüleştirecek yaptırımlarının üzerine gelen yorumlar dikkat çekti. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerilimleri hakkında konuşan IBM CEO’su, sorunların çözüleceğini umut ettiğini dile getirdi.

Ancak tarifeler ve benzeri fiziki ürünlerle ilgili tüm konuşmaların yanında dijital ticaret etrafındaki kuralların da çözümlenmesi gerektiğini belirtti.

IBM CEO’su: ABD-Çin Görüşmelerinde Dijital Ticaret Meselesi Kritik önem Taşıyor Rometty ayrıca dijital ticareti, ülkeler arasında veri akışı olarak tanımlayarak bilgi alışverişinin fiziksel ithalat söz konusu olduğunda ticaret engellerinin kaldırılması kadar önemli olduğunu vurguladı. “Sınırlar arasında serbest veri akışı olması ve verilerin yerelleştirilmemesi neredeyse daha önemli” ifadelerini de kullanan Rometty, dolayısıyla bunların hepsini üzerinde çalışılması gereken çok ciddi konular olduğunu savundu.

Ve tüm dünyanın, özellikle de finans ortamının merakla beklediği ticaret görüşmelerinin bu konuları ele almasını umduğunu aktardı.

IBM CEO’su: ABD-Çin Görüşmelerinde Dijital Ticaret Meselesi Ele Almalı İlgili haberde, IBM CEO’sunun yanında endüstri liderlerinin de ABD ile Çin’in veri ve internet ayrılıklarıyla ilgili endişelerini dile getirdikleri hatırlatıldı. Örneğin, Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt internetin ikiye bölünebileceği konusunda uyarı yaparak, birinin Amerika diğerininse Çin liderliğinde iki ağdan oluşacağını öngörmüştü.

İnternetin 2028’e kadar 2’ye bölüneceğini iddia eden Schmidt; “Eğer Çin’e bakarsanız, yaratılan şirketlerin ve hizmetlerin ölçeğinin, yaratılan servetin olağanüstü olduğunu görürsünüz. Çin interneti, ülke GSYH’sinde ABD‘ye kıyasla büyük bir yer oluşturuyor” diyerek Bir Kuşak Bir Yol projesine dikkat çekmişti. Çünkü Schmidt, tartışmalı girişime katılan ülkelerin özgürlüklerinden taviz vererek Çin internetinin altyapısına girmesinin mümkün olduğunu öne sürmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum