Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İBB’nin Kanal İstanbul Protokolünden Çekilme Kararına Çevre Bakanı’ndan Tepki Geldi

İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin Kanal İstanbul protokolünden tek taraflı çekilme yetkileri olmadığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bunun hukuki yaptırımları olacağını belirtti.
İBB’nin Kanal İstanbul Protokolünden Çekilme Kararına Çevre Bakanı’ndan Tepki Geldi

2011 yılında duyurulan ve ilk etapta şu anki ismi verilmediği için “Çılgın proje” olarak adlandırılan Kanal İstanbul için tartışmalar giderek büyüyor. Geçtiğimiz ay projenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna son şeklini vermek için 1. İnceleme Değerlendirme Komisyon toplantısı yapılmıştı.

Karadeniz ile Marmara Denizini birbirine bağlaması planlanan Kanal İstanbul projesinin ÇED raporunun tamamlandığı ve halka sunulacağı açıklandı. ÇED raporu 10 gün boyunca askıda kalarak, halkın görüş ve önerileri dinlenecek. Ancak bugünün ve yarının projesi olarak nitelendirilen Kanal İstanbul’u destekleyenler kadar karşı çıkan bir kesim de mevcut.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul işbirliği protokolünden çekildiklerini duyurdu.

Ekrem İmamoğluOcak ayının ilk haftasında söz konusu projenin Çalıştay’ının yapılacağını belirten İmamoğlu, sahada devam eden çalışmaların yanında, gelen ihbarların da değerlendirildiğini söyledi. Projeyle ilgili olarak birçok konuda suç duyurusu aldıklarını, uyumluluk sürecine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Daha önceki yönetimin Kanal İstanbul işbirliği protokolünde imzası olduğunu fakat kendilerinin bu protokolden çekildiklerini belirtti. Kanunda yetki verilmesine rağmen genelge nedeniyle herhangi bir işlem yapamadıklarını belirten İBB Başkanı bürokratik baskıya dikkat çekti.

Belediye ve emniyetin yetkili olduğu alanların farklı olduğunu belirten İmamoğlu, “Ama ben baskı hissetmiyorum. Baskı falan hiç umrumda değil. İBB önerir, bakan onaylar. Neden onaylamıyorsunuz? Tüy gibi hafif hissediyorum kendimi 16 milyon arkamızda” açıklamasında bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İBB’nin Kanal İstanbul protokolünden tek taraflı çekilme yetkisi olmadığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KurumUlusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na katılan Kurum, projenin ÇED raporu hazırlanırken, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler ile birlikte çalışıldığını açıkladı. Raporun hazırlanması sürecinin sadece Bakanlık tarafından yürütülmediğini söyleyen Kurum, çoğunlukla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını belirtti.

Dolayısıyla protokolden tek taraflı çekilme gibi bir yetkilerinin olmadığını vurguladı. Meclis kararı olmadan bir protokolden vazgeçilemeyeceğini söyleyen Bakan Kurum aksi durumda maddi ve hukuki tüm sorumlulukların kabul edilmiş olduğunu dile getirdi.

Kanal İstanbul’u bir kurtarma projesi olarak değerlendirdiklerini ve son 18 yılda şehre yapılan büyük projelere bir yenisinin daha eklendiğini ifade etti. Güzergah üzerinde arsa rantına izin vermediklerini söyleyen Kurum, şirketlerin veya bireysellerin toplu olarak arsa toplaması gibi bir durumun mevzu bahis olmadığını vurguladı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum